Výstraha meteorologů před extrémně vysokými teplotami na Českolipsku během pátku se potvrdila. Nepřišly sice žádné čtyřicítky, ale právě v České Lípě meteorologové naměřili nejvyšší teplotu v rámci Libereckého kraje 36,7 stupně Celsia. Teplota tak překonala denní rekord pro 14. srpen.

Českolipsko nadále sužuje významné sucho. Lidé z celé řady vesnic na Českolipsku s obavou sledují studně. Každým dnem v nich ubývá vody. „Jsme tu jako na poušti. Všechno je vyprahlé. Jestli to tak půjde dál, budeme muset vodu dovážet," řekla starostka Bohatic Jaroslava Tomanová.

S vodou mají ve vsi už delší dobu problém. Nemají vodovod a jsou odkázaní pouze na studny a vrty.

Na Liberecku ve Světlé pod Ještědem už museli cisterny povolat. „Bereme vodu v lesích na Ještědském hřebeni, ale prameny vysychají a odběr neklesá," popsal starosta Světlé Tomáš Sluka. „Výsledkem je, že máme poloprázdný vodojem."

Podle starosty obci pomohl Liberecký kraj. „Bez něj bychom zůstali úplně bez vody, protože vodárny zásobují přednostně svoje odběratele," dodává Sluka.

Vedení kraje nyní tvoří krizový plán rozvozu vody. „Nejsou cisterny. Jednáme s vodárenskými společnostmi. Pomoci by mohli i vojáci a s užitkovou vodou hasiči, jenže ti je teď potřebují na likvidaci požárů," řekl náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný.

Na Českolipsku dál platí smogová situace. Důvodem je vyšší koncentrace takzvaného přízemního ozonu v ovzduší, kterého přibývá hlavně kvůli vysokým teplotám a silnému slunečnímu záření v nynějších vedrech. Situace by se měla zlepšit o víkendu.

V sobotu se teploty pohybovaly mezi 28 až 31 stupni, přeháňky se objevily jen ojediněle. Meteorologové předpovídají déšť na nedělní odpoledne. „Převážně oblačno až zataženo, na většině území Libereckého kraje déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 °C," zní předpověď z ústeckého pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

A ještě jedna dobrá zpráva na závěr: oblačno a zataženo a déšť a přeháňky slibují meteorologové i na pondělí 17. srpna. Problémy se suchem by se tak měly dočkat výrazného zmírnění.