Jede se na vlastní plechy a poslední na trati vítězí. Už jen dva dny zbývají do startu největšího závodu autovraků na Českolipsku! Třídenní show Destruction derby Race 4 vypukne v pátek 5. července na autodromu v Sosnové. Do aut na jedno použití usedne přes stovku závodníků. Mezi nimi nebudou chybět známá jména ze showbyznysu. Dráhu obšancuje doprovodný program a živá hudba.

Destrukční závody byly donedávna na Českolipsku popelkou. Jejich obliba mezi publikem i samotnými jezdci ale raketově stoupá. Po třech závodech v uplynulých letech jim tak Kamenice u Zákup začala být malá.

Teď organizátoři připravili obrovskou show a přesunuli závod do Global Asistance Racing Areny v Sosnové. „Návštěvnost očekáváme někde kolem pěti tisíc diváků," prohlásil Milan Slavík, jeden z organizátorů závodu.

Destruction derby – Race 4 Kdy: pátek 5. až neděle 7. července 2013
Kde: Autodrom Sosnová
Kolik: vstupné 50 Kč na den
PROGRAM:
4. 7. od 12 hod. do 5. 7. 10 hod. přejímky vozů
Pátek 5. 7. 10 hod. - start prvního závodu, 15 hod. - start dívčího závodu, 19 hod. - start večerního programu (Live music, D.J., Strip show)
Sobota 6. 7. od 10 hod. - start rozjížděk, 14 hod. - start dívčích rozjížděk, 19 hod. - start večerního programu (Live music, D.J., Strip show)
Neděle 7. 7. od 11 hod. - start rozjížděk, 15 hod. - finále + vyhlášení vítězů

Pro srovnání předloni v září se přijelo podívat na demoliční závod autovraků do Kamenice u Zákup zhruba tisícovka návštěvníků, následující derby si nenechalo ujít o další stovky lidí víc. Oblíbenost závodů se projevuje i v počtu přihlášených.

„Zatím je registrováno 140 závodníků a přibývají. Přihlásit se do některého ze závodů mají všichni zájemci možnost i po skončení online registrací, a to ještě ve čtvrtek na místě," připomněl Milan Slavík.

Čím jsou destrukční závody pro diváky tak přitažlivé, když se na start postaví auta, která patří do šrotu? Na trati se závodníci doslova rvou. Musí zlikvidovat, tedy zneprovoznit auto soupeře. Není to nic pro ty, kteří šílí z ťukance na parkovišti. Ty se tady ani nepočítají, za to čím větší rána do soupeřova auta, tím líp.

Na vítězství dosáhne jen ten, kdo jako jediný dojede do cíle. První auta vyrazí na trať v pátek v 10 hodin dopoledne. Finálová jízda startuje v neděli v 15 hodin.

K velké novince, kterou si pro okruh v Sosnové organizátoři připravili, je kategorie VIP. „Účast už potvrdili muzikanti z kapely Divokej Bill a Vašek Noid Bárta. Jednáme ale ještě do poslední chvíle i s dalšími mediálně známými osobnostmi," doplnil Milan Slavík.

Kromě celebrit se na trati předvedou muži, ženy a závodníci ze staré školy. „Oldschool je také nová kategorie. V ní si přijdou na své vlastníci starších vozů vyráběných v zemích někdejšího východního bloku, aby se necítili handicapováni proti novějším a silnějším automobilům," vysvětlil Milan Slavík s tím, že cílem závodu je nejen sejít se a vyřádit, ale hlavně vyčistit silnice od autovraků. Ty ze Sosnové po skončení Destruction derby odveze najatá firma k ekologické likvidaci.

Bavit se návštěvníci ale budou v průběhu víkendu po celém areálu autodromu. A to včetně dětí. Na ně čeká spousta atrakcí, mimo jiné nafukovací hrad. Programem budou po celé tři dny provázet M.C. Kajag a Jaro Cossiga. V celém areálu budou k dispozici velké party stany, občerstvení a každý večer zahraje živá hudba.

Nikola Bursová