„Membránové procesy mají naprosto zásadní dopad pro celou řadu odvětví. Jsem rád, že jsem tu byl." Těmito slovy ocenil včera výzkum, vývoj a technologii výroby, které se ve Stráži pod Ralskem věnuje společnost Mega a které probíhají v nově vybudovaném Membránovém inovačním centru, korejský velvyslanec Hayong Moon.

Jeho návštěva na Českolipsku má zvláštní význam. Ambasador patří mezi nejvýznamnější a nejoceňovanější diplomaty v Česku, má zásadní podíl na sbližování korejských zájmů a české ekonomiky a jeho intervence stála například na pozadí nedávného vstupu Korean Air do Českých aerolinií.

„Příležitosti pro uplatnění produktů využívajících membránových procesů na korejském trhu určitě jsou," zmínil velvyslanec. V membránovém inovačním centru ve Stráži pod Ralskem navštívil analytické laboratoře a viděl i technologii výroby.

Do Stráže zavítal na pozvání generálního ředitele a majitele společnosti Mega Luboše Nováka. Oba muži se před pár dny setkali coby laureáti medailí Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, udělovaných z rukou ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Návštěva velvyslance krátce po osobním setkání svědčí o významném zájmu z korejské strany.

A platí to i naopak. Kontakty s korejským trhem, navíc zprostředkované na takto vysoké úrovni, by společnost Mega i její dceřinné společnosti uvítaly.

„Jestli někde vidím budoucnost a potenciál, a potvrzují to růsty zdejších ekonomik, tak to je v asijském teritoriu. My už působíme v Indii a vidíme Asii jako budoucnost. Navíc Jižní Korea je jednou z nejvyspělejších zemí, takže ji vnímáme jako potenciální možnost, kde se uplatnit," uvedl pro Deník generální ředitel a majitel společnosti Mega Luboš Novák.

Průkopník membránových procesů v Česku a laureát ocenění Česká hlava také ocenil přístup Jeho Excelence Hayong Moona. „Je to jednoznačně muž s tahem na branku, naše filozofie jsou podobné a díky tomu věřím, že v brzké době budou naše technologie pracovat i v Koreji," dodal Novák.

Velvyslanec Hayong Moon má za sebou bohatou diplomatickou kariéru, vládu své země zastupoval na misích v Paříži, Bangkoku, Londýně a při OSN v New Yorku. Působil také jako vrchní ředitel pro strategické záležitosti korejského ministerstva zahraničních věcí. Dále působil mimo jiné také jako velvyslanec pro boj proti terorismu. Jeho zájmem jsou rovněž otázky spojené s energetickými zdroji a klimatickými změnami. Velvyslancem v Česku se stal v roce 2013 a o zemi, ve které působí, se nadstandardně zajímá.

„Mám velký respekt k České republice a k české historii, z poznání vaší historie pramení moje porozumění s českým národem," odpověděl včera na dotaz Deníku. „Korejská historie je podobná české v překonávání těžkostí, takže se snažím zprostředkovat komunikaci mezi oběma národy, aby společně pracovaly na ataku globálního trhu. Obchod obou zemí zasahuje pouze dvě procenta světového trhu, takže máme před sebou 98 procent, na kterých můžeme společně pracovat."