Domek na venkově. To je, zdá se, snem stále většího počtu lidí žijících ve velkých městěch. A řada z nich jej proměňuje ve skutečnost, neboť zájem o parcely v malých obcích je stále větší.
„U nás je zájem o pozemky na výstavbu rodinných domů hodně velký, ale prozatím již nemáme žádné volné. Po zpracování územního plánu jsme zažádali Pozemkový fond ČR o převod dalších pozemků do vlastnictví obce a čekáme jak vše dopadne,“ potvrdil nám starosta Prysku Jan Sviták. A situace je podobná i v mnoha jiných oblastech Českolipska.
Například Holany nedávno získaly nové plochy na výstavbu rodinných domků. Jedná se pozemky za pohostinstvím a bývalou mateřskou školkou. V příštích letech by zde mělo stát přibližné dvacet nových domků a již nyní městys eviduje čtrnáct žádostí o stavební pozemky.
V současné době probíhá vypracování projektové dokumentace na veškeré inženýrské sítě a bude zahájeno stavební řízení na získání stavebního povolení na inženýrské sítě. Vedení městysu předpokládá, že s výstavbou rodinných domků by se mohlo začít na jaře roku 2009.
Další parcely přibudou
Další domky přibudou v nejbližších letech také například v Tachově, kde je podle starosty obce Martina Píši o výstavbu rovněž značný zájem. „V současné době připravují jedni majitelé kolaudaci nového rodinného domu a další stavebník vyřizuje náležitosti k vydání stavebního povolení,“ podotýká.
Obec navíc nyní připravuje na výstavbu dalších sedm pozemků, a to budováním inženýrských sítí v podobě vodovodu, kanalizace a přístupových komunikací, aby byla místa k výstavbě připravena příští rok. „Na všechny parcely máme zájemce o výstavbu rodinných domů. Zároveň dokončujeme změnu územního plánu, která vyčlení v katastru obce další lokalitu umožňující výstavbu,“ dodává Martin Píša.
Oblíbenou lokalitou pro vybudování nového domova je na Českolipsku pro mnohé také například Horní Libchava nebo Jestřebí.

Další zprávy z regionu najdete zde