Mezi občany České Lípy v posledních měsících víří debata ohledně plánované výstavby venkovního koupaliště v těsné blízkosti stávajícího areálu bazénu.

Mnozí by byli raději, kdyby koupaliště vzniklo v tradičním prostředí dubických rybníků a architekt Miroslav Pavljuk přináší ještě třetí návrh. Postavit relaxačně sportovní areál s vodními atrakcemi a širokou škálou využití na louce pod kopcem Špičák, na jednom z cípů stejnojmenného sídliště.

„Mám vizi desetihektarového volnočasového areálu s koupalištěm u sídliště Špičák na konci ulice Žitavská, který skutečně oživí sídliště Špičák. Hlavní předností by byla jeho patnácti minutová pěší dostupnost pro šedesát procent obyvatel České Lípy. Ze sídlišť Špičák, Sever, Lada, Střelnice na místo dorazíte bez nutnosti použít auto či MHD. Tento komplex by byl propojen s navrhovaným systémem cyklostezek, jak do centra České Lípy, tak na všechny cyklotrasy do okolí města," říká Miroslav Pavljuk.

Hlas lidu

Návrh jsme zkráceně představili na webu Deníku a podle výsledků ankety se 65 procentům lidí myšlenka koupaliště na Špičáku zamlouvá. Vybudovat venkovní koupaliště v centru města v souladu se schváleným záměrem zastupitelstva České Lípy se líbí jen pěti procentům respondentů, šestadvacet procent lidí se domnívá, že by mělo koupaliště vyrůst jinde a tři procenta si myslí, že Česká Lípa žádné venkovní koupaliště nepotřebuje. Anketu do dnešního dne vyplnilo celkem 744 čtenářů Českolipského deníku. Pro srovnání uveďme, že celorepublikové průzkumy volebních preferencí často probíhají na vzorku okolo tisíce respondentů.

Atrakce

Pavljukův návrh areálu počítá s několika směry využití a postupným budováním. V první fázi by vznikla soustava bazénů, skluzavek, technické zázemí a provozní budova společně s občerstvením a několik hřišť na pétanque, volejbal, nohejbal, kuželník a další. Co se týče konkrétních vodních atrakcí, navrhuje Pavljuk klasický tobogán, 120 metrovou skluzavku, menší skluzavky, jízdu na člunech po divoké řece či obří skluzavku s loopingem pro ty nejodvážnější.

„Mám nabídku od firmy, která se zabývá vybavováním podobných záměrů a předběžné investiční náklady na první fázi mi vyšly na 81,5 milionu korun," říká Pavljuk s tím, že areál dále disponuje velkými rezervními plochami nejen pro budoucí potřeby ještě netušených nových sportů.

Další etapy

Díky otevřenému prostoru a dostatku místa ze třech světových strany by měl areál na Špičáku možnost se do budoucna rozšířit. Pavljuk myslí i na případné další investice do dalších vyžití pro občany, mezi něž patří stavba krytých sportovišť, prostory pro zájmovou činnost, tedy ateliéry, hobby dílny, klubovny, hudební zkušebny, a další. V areálu by se rovněž mohlo nacházet zimní kluziště, v létě využívané pro jízdu na kolečkových bruslích nebo dráhy pro cyklisty. Architekt myslí i na využití zeminy, která by musela být nutně v souvislosti se stavebními pracemi vykopána a navrhuje vytvořit opodál umělé návrší, na kterém by mohla být postavena bobová dráha, vyhlídková věž a malá sáňkařská dráha pro zimní radovánky.

Není to jediný z projektů, které Miroslav Pavljuk nakreslil ve svém volném čase a protože ho to baví. Další návrhy, ať už třeba na divadlo, knihovnu, obchodní dům nebo veřejná prostranství můžete vidět na výstavě v prvním patře kulturního domu Crystal až do konce září.