Zápach, který doslova znemožňoval pobyt venku, byl ještě před pár lety každodenní realitou lidí z okolí obrovského vepřína v Mimoni. Až dvanáct tisíc prasat na jednom místě znamenalo opravdu velké množství nelibě páchnoucího biologického odpadu.

Po mnoha stížnostech lidí a krachu provozovatele vepřína město areál odkoupilo. Zanedlouho už by mohly začít mizet zdánlivě nekonečné haly. „Připravujeme výběrové řízení na demolici, schvalovat by ho měla rada města v příštím týdnu,“ prozradil nejbližší plány starosta Mimoně František Kaiser. Na místě by měla v budoucnu vzniknout průmyslová zóna.

„Chápu důvody města ke koupi vepřína. Zapáchající areál dlouhou dobu obtěžuje místní, město chce mít situaci pod kontrolou a rozhodlo se učinit razantní krok. Areál chce nechat zbourat a plánuje stavbu průmyslové zóny, což jako hejtman podporuji,” řekl při příležitosti návštěvy bývalého vepřína v Mimoni hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

MĚSTO VYUŽILO ELEKTRONICKÉ AUKCE

Město vepřín zakoupilo předloni v elektronické aukci za 24 milionů korun. Důvodem byl fakt, že obyvatelé Mimoně si dlouhodobě stěžovali na zápach, který z areálu vepřína šel. Město navíc chtělo prostor ke svému dalšímu rozvoji.

Největší vlnu odporu proti vepřínu zažilo město v roce 2014. Počet prasat tehdy přesahoval deset tisíc a do toho přišlo horké léto. „Prasata se začínají přehřívat, v prasečáku proto otevřou všechny průduchy a okna, která tam mají, všechno vypustí ven a v koncentraci se vzduchem to vytváří tak příšerný smrad, že se člověku automaticky zvedá žaludek,“ popisoval tehdy nejhorší dny starosta.

Ve stejném roce zažila Mimoň také dramatickou blokádu vepřína. Příčinou byl spor českého provozovatele areálu s holandským majitelem vykrmovaných vepřů. Provozovatel tehdy měl živočichy prodávat, a aby v tom nemohl pokračovat, zablokovala svými kamiony holandská firma příjezd do areálu. Situace se následně vyřešila sama. Majitel areálu zkrachoval a insolvenční správce následně areál dal do výše zmíněné dražby.

Budoucího investora Mimoň zatím hledá. Rozvoj průmyslu v poslední době brzdí nedostatek pracovních sil. Bez práce je na Českolipsku podle posledních údajů úřadu práce 4,2 procenta lidí v produktivním věku. Úřad v celém okrese eviduje okolo třinácti set volných pracovních míst a převážná část z nich je v průmyslové výrobě. V těsném okolí Mimoně se dosažitelní uchazeči počítají na desítky.

Na druhou stranu fakt, že budovy v areálu zmizí, bude pro město přínosem. Přestože Mimoň velkou část vnitřního vybavení rozprodala, opuštěné haly jsou stále lákadlem i pro nekalé živly.