Když jsem v sobotu 10. září nastupoval na českolipské zastávce Střelnice do rychlíku směr Nový Bor, samozřejmě jsem tušil, že jím pojedou i neonacisté. Přece mne však překvapila stísněná atmosféra.

Tenhle spoj, který obvykle bývá plný turistů, plný halasu dětí i dospělých, byl tentokrát civilními cestujícími zaplněn jen zčásti. Pomohl jsem do vlaku ženě s dítětem v kočárku. Ta se rozhlédla po nezvyklých postavách, postávajících na nástupní plošince a raději se usadila uvnitř vozu. Je ticho, soused na sedadle zaujatě čte noviny, další se tváří, že koukají z okna.

Ticho houstne

„Zmr.. pojebaný“, vykřikne to najednou skoro u mého ucha. Vozem dusá dvojice vytáhlých výrostků tak mezi patnácti, dvaceti roky, v maskáčových kalhotách a černých kšiltovkách, které nosí řada neonacistů. Nikdo netuší, komu ten výkřik plný nenávisti patří, ale napjaté ticho ve voze ještě zhoustne.

Můj spolucestující zaboří nos hlouběji do novin, paní s kočárkem na mne krátce upře oči a pak se skloní k dítěti, zády k uličce mezi sedadly. Za chvíli se dvojice vrací. Lidé opět ztuhnou.

Těch deset či dvanáct minut jízdy se tentokrát nekonečně vleče. Nevím proč, ale při pohledu na ty zdivočelé kluky se mi vybavuje vyprávění pamětníků, jak pochodující hitlerjugend za okupace sráželi na ulici čepice lidem z hlavy, když ti je včas nesmekli před nacistickou vlajkou.

Dolů do města nejdu. Zážitek z vlaku mi stačí, mířím jinam. Sešly se nás asi dvě stovky na shromáždění svolaném novou občanskou iniciativou „Násilí není řešení“ před ubytovnu pro chudé v Severní ulici. Sice o dost méně než bylo nácků, ale zato za účasti lidí požívajících ve veřejnosti všeobecnou úctu, lidí, kteří již v životě leccos dokázali.

Chudoba roste

Přišel novinář, spisovatel a senátor Jaromír Štětina, nebo třeba František Lízna, kněz, opakovaně vězněný minulým režimem, a nyní pracující jako vězeňský duchovní v jedné z nejtěžších věznic na Mírově. Asi nejen pracovně tu celé čtyři hodiny s demonstrujícími prožil televizní moderátor Richard Samko.

Přišla i řada místních, vystoupila paní učitelka, která učí angličtinu, hovořila o nadání některých svých rómských žaček pro cizí jazyky a o tom, že by měly jít studovat. Několik řečníků hovořilo v souvislosti s drobnou kriminalitou o rostoucí chudobě některých sociálních vrstev.

Je nadějné, že přes vládnoucí antirómskou hysterii se našlo tolik lidí, kteří jí nepodlehli a snaží se s chladnou hlavou a bez nenávisti uvažovat, jak vzniklé problémy řešit. Prakticky všichni se ale shodli, že to nepůjde mimo jiné bez zlepšení sociálních poměrů těch nejchudších, ale také chudnoucích středních vrstev.

Mezi přítomnými se vybralo několik tisíc korun pro muže těžce zraněného při mačetovém útoku v novoborském baru v Purkyňově ulici. Útoku, který se stal jednou z rozbušek současných nepokojů a který do kraje přilákal i neonacisty. Ti se sice staví do role ochránců lidí a při svém množství mohli vybrat ještě mnohem více peněz a zcela konkrétně tak zraněnému pomoci. Ale to je samozřejmě ani nenapadlo. Jak je patrno ze všech zpráv, využili situace ve městě v podstatě k politické propagandě, založené na štvaní chudnoucích proti těm nejchudším. A někteří i k vybíjení svých agresivních pudů.

Shromáždění v Severní ulici již pomalu končilo, když se v ulici B. Egermanna objevily skupiny neonacistů, procházející směrem k parkovištím u blízkých hypermarketů. Náhle se jich skupinka utrhla a rozeběhla se zadem přes louku od Billy zpět k ubytovně. Před ní zůstalo ještě několik demonstrujících a matky s malými dětmi. Naštěstí policie zareagovala rychle a útočníci byli zadrženi těsně za domem.

I když vůbec nemám dobrý pocit z toho, co se v těchto dnech u nás na severu Čech děje, i když mi neonacisty rozněcované nepokoje silně připomínají zdejší tragické události ze září 1938, stále věřím, že rozum a rozvaha nakonec zvítězí. Věřím, že i propagátorům různých zjednodušených „řešení“ nakonec dojde, že se píše rok 2011, a ne 1938.

PhDr. Miroslav Hudec