Nechat si bezplatně otestovat svůj organismus a poradit se s odborníky mohou obyvatelé regionu už ve čtvrtek 20. října ve Ville Hrdlička v České Lípě na akci Prevence nebolí, která je opět zaměřená na prevenci civilizačních chorob a nádorových onemocnění.

„Akci připravujeme už potřetí. Jde o shromáždění několika lékařů a odborníků z různých zdravotnických odvětví, kteří budou občanům k dispozici k nezávazné konzultaci jejich zdravotního stavu," říká Eva Barkmanová z českolipské Vesny, klubu onkologických pacientů a přátel.

Návštěvníci čtvrteční akce mohou absolvovat jednoduchá vyšetření, například měření krevního tlaku nebo vyšetření mateřských znamének dermatologem.

„Pro mnoho návštěvníků bude velmi užitečná konzultace se zkušeným doktorem farmacie o kombinacích užívaných léků, zejména s ohledem na jejich smysluplnost a finanční náklady," podotýká Barkmanová. Chybět nebude protikuřácká poradna a akci doplní také odborníci na gynekologii a mamografii. „Nádorových onemocnění prsů rozhodně neubývá a nevyhýbají se ani mužům," dodává Barkmanová.

Prevence nebolí20. října od 14 do 17
Villa Hrdlička, Česká Lípa (Děčínská ulice, naproti okresnímu soudu)

Největším lákadlem letošního ročníku je ale podle Barkmanové návštěva z Protonového centra Praha. Celou akci osobně podpoří někdejší televizní moderátorka Mirka Čejková, ředitelka Nadačního fondu pro protonovou terapii.

Moderní ozařovací metoda, která se už celosvětově stala standardem při léčbě dětských onkologických pacientů, byla donedávna pro obyvatele České republiky považována za málo dostupnou.

To už ovšem neplatí, Protonové centrum má dnes smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami v naší zemi. Návštěvníci českolipské akce tak budou mít jedinečnou možnost získat všechny podrobnosti k objednávání pacientů, vyšetření i samotné léčbě.

Protonová terapie se dnes využívá zejména při léčbě nádorových onemocnění těch partií, jejichž klasická léčba výrazně zasahuje do pohodlí a kvality života. Jedná se například o mozek, krk, plíce nebo prostatu. Díky přesnému zacílení protonového paprsku dokáže tato metoda minimalizovat rizika poškození zdravých tkání a životně důležitých orgánů