Čtyři obce a jedno město z regionu se budou letos ucházet o titul Vesnice roku. O vítězství v jubilejním 20. ročníku soutěže budou mezi 306 konkurenty z celé České republiky usilovat Kravaře, Zahrádky, Polevsko, Prysk a Ralsko.
„Možná to bude znít příliš sebevědomě, ale třeba na poli kulturního a společenského života snese podle mého názoru Prysk srovnání s málokterou obcí," vyjmenovává starosta Prysku Jan Sviták důvody, proč by právě „jeho" obec měla uspět.
„Za poslední roky jsme společně s občany ušli velký kus cesty a Prysk se posunul k lepšímu ve spoustě oblastí. Do dění v obci se daří zapojit spoustu místních občanů i chalupářů," říká Sviták. Ostatně, k podání přihlášky ho přemluvili právě lidé z obce. „V minulosti jsme se soutěže zúčastnili. Po několikaleté pauze se na mě obrátili někteří občané s tím, že je škoda neprezentovat více výsledky naší práce."
Prysk se hodnotící komisi bude chlubit především bohatým společenským životem. „V obci působí řada spolků širokého zaměření i věkového spektra. Obec ročně pořádá více než třicet společenských, kulturních a sportovních akcí," dodává starosta Prysku.
Už vědí, jak chutná vítězství
Po pětileté odmlce se do soutěže přihlásily Zahrádky, které v roce 2009 získaly titul Vesnice roku Libereckého kraje. „V letech 2006 až 2009 získala naše obec řadu ocenění bílou stuhu za činnost mládeže v krajském kole v roce 2006, zelenou stuhu za péči o zeleň a druhé místo v celostátní soutěži v roce 2007. Od té doby jsme ale v obci realizovali další projekty, kterými se můžeme v soutěži prezentovat," řekl Deníku starosta Ladislav Chvojka.
Zelenou stuhu za péči o zeleň získalo loni i Polevsko, které v celorepublikovém kole skončilo třetí. Letos Polevští usilují o bílou stuhu za činnost mládeže.
„Přihlásili jsme se, abychom prezentovali naší obec, která podle našeho názoru za poslední roky velmi zkrásněla," uvedla starostka Martina Rašínová s tím, že se jim podařilo zrekonstruovat areál kostela, opravili hrobku rodiny Handche, obnovili dětská hřiště nebo vybudovali dvě naučné stezky.
„Letos budeme soutěžit o bílou stuhu. Doufáme, že společně s našimi nejmenšími připravíme komisi nevšední zážitek," plánuje starostka Polevska Martina Rašínová.
Ralsko usiluje o zviditelnění
Do soutěže se přihlásilo i Ralsko. To má sice status města, pravidla však městům a městysům do 5250 obyvatel účast v soutěži povolují.
„Rádi bychom poukázali na snahu Libereckého kraje, města i obyvatel, že se aktivně snaží o rozvoj Ralska, které je plošně čtvrtou největší obcí v ČR," řekla referentka rozvoje města Inna Faltusová. Poukázala na to, že armádní aktivity po druhé světové válce poznamenaly tvář města zásadním způsobem a Ralsko stále hledá svou novou tvář.
„Účast v této soutěži nás zviditelní a budeme se moci porovnat s jinými obcemi," sdělila Faltusová. Případný úspěch by prý obyvatele města velmi potěšil. „Vzhledem k tomu, že jsme se do soutěže přihlásili v letošním roce poprvé, vnímáme účast spíše jako povzbuzení a stimul pro další kroky k rozvoji našeho města. Jsme přesvědčeni, že i přes rozsáhlost území a roztříštěnost dílčích městských částí Ralska máme co nabídnout," dodala Inna Faltusová.
Boj o stuhy a diplomy
Obce budou vedle samotného titulu Vesnice roku soutěžit také například o modrou stuhu za společenský život, bílou stuhu za činnost mládeže, zelenou stuhu za péči o životní prostředí či oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělským subjektem.
Rozdávat se budou také diplomy za vedení obecní knihovny, kroniky nebo rozvíjení lidových tradic. V jednom ročníku může obec získat nejvýše jednu ze stuh.
Přihlášené obce v květnu nebo v červnu navštíví komise, které vyberou postupující vesnice za jednotlivé kraje. Hodnotit bude koncepční dokumenty obcí a jejich záměry, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péči o stavby a obraz vesnice, občanskou vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péči o veřejná prostranství, zeleň a krajinu a také informační technologie. Do celostátního kola, které se uskuteční od 31. srpna do 6. září, postoupí z každého kraje jedna obec. Celkového vítěze vyhlásí 20. září.
Soutěž upozorňuje na význam venkovaSoutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova je každoročně vyhlašována jižod roku 1995. Cílem je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaných programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.
Soutěž byla poprvé vyhlášena Spolkem pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 je jedním z vyhlašovatelů Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz měst a obcí ČR. Ministerstvo zemědělství se mezi vyhlašovatele připojilo v roce 2007.
V Libereckém kraji letos soutěží 19 obcí.