Do soutěže se letos v Libereckém kraji přihlásilo 13 obcí. Nejvíce zástupců má Liberecko. O titul budou usilovat Bílý Kostel nad Nisou, Janův Důl, Mníšek, Svijany, Višňová a Všelibice. Semilsko budou v krajském kole reprezentovat Horní Branná, Roprachtice, Všeň a Vyskeř. Za Českolipsko soutěží dvě obce, a to Polevsko a Stráž pod Ralskem. Jediná přihláška dorazila z Jablonecka ze Zlaté Olešnice.

Po dvouleté přestávce zaviněné covidovou pandemií, se vloni stala nositelkou ocenění obec Poniklá. „Soutěž je mezi obcemi v Libereckém kraji velmi oblíbená a hlásí se jich pravidelně i přes dvouletou nucenou přestávku přibližně shodný počet.  V minulých letech se v kraji staly nositelkami titulu obce Prysk, Kruh, Tatobity nebo Svojkov,“ uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Vernisáž výstavy Ploučnice - cesta do pravěku.
FOTO, VIDEO: Fotograf Šimon Pikous vystavuje v Mimoni své snímky Ploučnice

Soutěže se mohou zúčastnit všechny obce, tedy i města a městyse vesnického charakteru s maximálně sedmi a půl tisícem obyvatel, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu.

V rámci republiky se do soutěže Vesnice roku 2023 přihlásilo celkem 175 obcí. V průběhu května a června je čekají návštěvy krajských hodnotitelských komisí. Nejvíce obcí (20) se do letošního ročníku soutěže přihlásilo v Plzeňském kraji. Největší přihlášenou obcí jsou Dolní Břežany (Středočeský kraj) s 4 380 obyvateli. Tou nejmenší obcí je naopak Suchá Lhota (Pardubický kraj) s 84 obyvateli.