DOTAZ: Mají se psům dávat pravidelně kosti nebo ne? Jarka Knoblová

Na místě je velká opatrnost. V ordinaci se často setkáváme s problémy způsobenými krmením psů i koček kostmi. Psi kosti drtí stoličkami na menší části, ale pořádně je nerozžvýkají. Ostré úlomky se mohou zaseknout již v dutině ústní, mohou poškodit i zneprůchodnit jícen, mohou působit jako cizí těleso v dalších částech trávicího traktu.

Pokud střevy projdou, často působí mechanické poškození a zánět sliznice. Krmivo s vysokým obsahem kostí je špatně stravitelné, po průchodu trávicím traktem je značně vysušené a má tuhou až sypkou konzistenci. Následně je pro zvíře obtížné takový trus vyloučit. Dochází k poranění konečníku.

Dotazy můžete posílat na ceskolipsky@denik.cz

Časté krmení kostmi a problémy s vylučováním mohou také vést k vyvinutí perianální kýly. Není vzácností, že důsledky neuváženého krmení psů kostmi musíme řešit chirurgicky. Přínos diety s vysokým obsahem kostí nevidím ani z dietetického hlediska. Je možné dávat psům kosti ke hře, měli bychom ale být velmi obezřetní při výběru a mít psa pod dohledem.

Argumenty, že pes je šelma, která přece v přírodě kosti normálně stráví, také nejsou na místě. Pes je domestikované zvíře, které již staletí žije s člověkem, prošel dlouhým vývojem a cíleným chovem.

MVDr. Hana Kozová za kolektiv Veterinární kliniky Hruškovi Doksy