DOTAZ: Existuje možnost, že by byl pejsek či kočka alergický na pipetky proti klíšťatům a jak tento projev poznat? Milada Horejsková

Možnost nežádoucích reakcí je reálná, nejedná se však o alergii. Brzo po nanesení přípravku se mohou v místě aplikace objevit zarudnutí, svědivost nebo ztráta srsti. Tyto kožní reakce jsou přechodné.

Celkově se může vyskytnout svědivost, nadměrné slinění, zvracení, průjem, dýchací obtíže, neklid a nervové příznaky. Taková stav již vyžaduje ošetření veterinářem.

Dotazy můžete posílat na ceskolipsky@denik.cz

Po nežádoucím olízání antiektoparazitika zvířetem odchází zpravidla také ke slinění. Nanášejte tedy obsah pipetek na místa, která si zvíře nemůže olízat a zabraňte vzájemnému olizování zvířat. Přípravky proti vnějším parazitům, jejich účinné látky i nosiče mohou dráždit také lidské sliznice, kůži a oči. Především dětem zamezte hrát si se zvířaty, dokud aplikovaný roztok nezaschne.

Někteří majitelé se snaží ušetřit a použitím jednoho přípravku na psa i na kočku způsobí kočce vážnou otravu. Je důležité věnovat pozornost návodu k použití a správnému dávkování. Různé speciality mají různá omezení v ohledu na druh zvířete, věk, váhu, plemeno atd.

U mláďat, březích nebo kojících zvířat, nemocných pacientů nebo zvířat v rekonvalescenci je lepší poradit se s ošetřujícím lékařem.

MVDr. Hana Kozová za kolektiv Veterinární kliniky Hruškovi Doksy