Postarat se o předškoláka o prázdninách bývá často peklo. Na dva měsíce se pro rodiče roztáčí kolotoč dovolených nebo hlídacích babiček. Mateřské školy, kde se o předškolní dítko bez problémů postarají od září do června, mají totiž v České Lípě většinou skoro na celé prázdniny zavřeno.

Co mají dělat ti rodiče, kterým nevyjde dovolená a babičky se o jejich ratolesti z nejrůznějších důvodů nemohou postarat? Řešením je najít si náhradní školku, místa jsou nyní ale už ve většině případů obsazená. Další možností je poslat dítko na příměstský tábor nebo si zajistit paní na hlídání.Hlídají celé léto

„Nabízíme rodičům hlídání dětí přes celé prázdniny. Pokud je naše centrum v provozu, staráme se o děti podle rozpisu. V době, kdy bude budova zavřená, ale bude hlídání pokračovat dál podle toho, jak budou rodiče potřebovat," řekla Jana Čunátová z Mateřského centra Pumpkin v České Lípě.

Centrum je pro předškolní děti plně vybavené. K dispozici tam mají velkou hernu, po celý den se dodržuje pitný režim. Dítě můžou rodiče do Pumpkinu přivést v pondělí a v pátek od sedmi hodin, vyzvednout si ho musí nejpozději ve dvě hodiny odpoledne. V úterý, středu a čtvrtek je pak hlídací doba delší. Začíná také v sedm hodin ráno, dítě však rodiče mohou v Pumpkinu nechat až do pěti hodin odpoledne. V centru nabízejí také hlídání přímo u rodičů doma.

Databázi s inzeráty na hlídání vedou i v Centru pro rodinu Koblížek v Novém Boru. Kromě toho letos podruhé pořádají příměstské tábory pro děti od tří do osmi let.

Školky jsou plné

„Jednotlivé turnusy jsou vždy na týden. Rodiče ráno k nám dítě přivezou a odpoledne si ho zase odvezou. Po celý den pak mají ratolesti program, který má určité většinou pohádkové téma. Letos máme ale už úplně plno. Kvůli obrovskému zájmu rodičů je dobré přihlásit se na příměstský tábor už někdy v březnu," upřesnila Dominika Babáková, vedoucí volnočasových aktivit v Koblížku.

Umístit v současnosti dítě na prázdniny do náhradní školky je v České Lípě téměř nemožné. Kapacity mateřinek, které přes léto budou fungovat alespoň částečně, jsou totiž obsazené. Aby zajistily péči o své děti přes celé léto, nechávají velké školky, jako je například MŠ Špičák, v provozu vždy alespoň jednu ze svých budov. Menší školky se zase domlouvají mezi sebou a berou si od sebe děti do péče.

KDY MAJÍ VE ŠKOLKÁCH ZAVŘENO

MŠ Severní, Č. Lípa: 1. 8. - 31. 8.

MŠ Šikulka, Č. Lípa: 23. 7. - 31. 8.

MŠ Sovička, Č.Lípa: 2. 7. - 20. 8.

MŠ Bří Čapků, Č. Lípa: 2. 7. - 31. 7.

MŠ Kvítkov, MŠ Karla Pláčka, Č. Lípa: 16. 7. - 17. 8.

MŠ Klíč, Č. Lípa: 16. 7. - 31. 8.

MŠ Špičák: omezený provoz. Funguje vždy jen jedna budova. První dva týdny v červenci otevřená Zhořelecká, dalších 14 dní Východní. V srpnu první dva týdny Zhořelecká, dalších 14 dní Brněnská.