Juraj Hlavatý koordinuje pomoc klientům s dalšími partnery projektu, kterými jsou například soudy, zastupitelství nebo policie. „Poskytuji pomoc formou informací. Také můžu dělat doprovod k soudnímu řízení nebo k výslechu na policii,“ popisuje pozici Hlavatý.

Do řízení na rozdíl od právníků zasahovat nemůže, klienty doprovází jako psychická podpora. I to je pro ně důležité. „Můžu je informovat o tom, jak řízení probíhá nebo co očekávat,“ dodává. Většina lidí se v právní oblasti neorientuje, proto je pro ně nejasné, jak v jednotlivých případech postupovat. „Většina populace nemá přehled v zákonech a trestním řízení. Zákony jsou psané tak, že si to můžete přečíst třikrát a pak se stejně musíte zeptat, jak to prakticky aplikovat,“ vysvětluje koordinátor.

POMÁHAJÍ I SENIORŮM

V rámci poradenství se klient například dozví, jak a kde podat trestní oznámení, získat informace o vyšetřování, sepsat odvolání nebo jaké jsou možnosti mimosoudního řešení.


Poradenské hodiny:
úterý 8:00 11:00
středa 12:00 15:00

Probační a mediační služba sídlí v budově soudu v Děčínské ulici v Č. Lípě.

Skoro dvacet procent klientů tvoří senioři. „Jedna starší klientka, která byla zraněná při dopravní nehodě, nerozuměla dokumentům, které jí přišly z pojišťovny,“ vypráví o případu Hlavatý. Seniorce pomohl vyplnit formuláře a vysvětlil jí, jak se počítá bolestné. Díky poradně se jí podařilo získat za bolestné několik tisíc korun. „Pak se za námi vrátila a chtěla nám dát peníze, za to, že jsme jí pomohli,“ usmívá se Hlavatý. Informace jsou však klientům poskytovány bezplatně. Klienti jsou také kvůli důvěrným informacím vedeni pod anonymním kódem. V některých případech mají oběti nárok i na bezplatnou finanční pomoc od státu nebo přidělení obhájce.