Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud město versus Vett nezačal

Česká Lípa - Soudce využil možnosti, kterou mu dává občanský soudní řád a zvolil jako první krok předběžné řízení.

4.3.2008
SDÍLEJ:

Autobusy městské dopravy v České Lípě i dnes pojedou podle jízdních řádů.Foto: Deník/ Petr Šimr

Soud o 51 milionů korun mezi městem Česká Lípa a firmou Vett Zákupy v pondělí nezačal. Soudce JUDr. Jiří Landa využil možnosti, kterou mu dává občanský soudní řád a zvolil jako první krok předběžné řízení.
Důvody jeho rozhodnutí vysvětluje mluvčí Okresního soudu v České Lípě JUDr. Milan Vencl: „Aby soud mohl rozhodnout, je vhodné, aby se strany vyjádřily k problému. Může se stát, že jsou věci, které strany považují za nesporné, a pak je zbytečné o tom provádět dokazování,“ řekl. „Soud nařídí jednání a bude předem vědět, co je jádro sporu,“ dodal JUDr. Milan Vencl.
Jednání se podle zástupců obou stran nejprve točila kolem otázky, kdo je oprávněný jednat za firmu Vett Zákupy. Na jednání přišli Eva Homolková a Jiří Vařil, oba členové představenstva Vettu. Jiří Vařil tu zastupuje nového majitele, firmu ČSAD Semily, která Vett koupila. Protože ale dosud nezaplatila celou kupní cenu, není zcela jasné, kdo má oprávnění za Vett vystupovat.
Město zažalovalo Vett o zaplacení 51 milionů Kč. „Soud si musí v rámci rozhodování vyřešit řadu otázek, v první řadě jestli je smlouva mezi městem a Vettem neplatná, rámcová nebo platná. Dopravce účtoval městu víc, než byly jeho ekonomicky oprávněné náklady,“ vysvětlil právní zástupce města Mgr. Petr Trejbal.

Dodal, že 51 milionů požadují za 2,5 roku, ale s jistotou lze říci, že částka se zvýší ještě o vyúčtování roku 2006.
Podle Mgr. Jiřího Vařila je smlouva mezi městem a Vettem platná. Kauzu vidí ve dvou rovinách. Z morálního pohledu podle něj jezdil Vett za předražené ceny. „Ale z právního pohledu poskytoval služby dle smlouvy uzavřené podle obchodního zákoníku. Pokud byla smlouva nevýhodná, pak město musí vynaložené peníze vymáhat po tom, kdo ji podepsal. V tomto případě to je bývalý starosta Petr Skokan,“ řekl Jiří Vařil.
Další možností je žaloba pro bezdůvodné obohacení. „Tady soudce rozhodne, zda město platilo smluvní cenu, anebo šlo o bezdůvodně odčerpané prostředky občanů,“ vysvětluje Jiří Vařil.
Pak by výše případného bezdůvodného obohacení vyplynula ze znaleckého posudku, který by zhodnotil všechny aspekty a určil spravedlivou cenu, za kterou se v České Lípě mělo jezdit. Vett by pak musel vrátit rozdíl mezi vyplacenou částkou a propočtenou cenou.
Z vyjádření plyne, že se obě strany shodují na tom, že ceny Vettu byly vysoké. Naopak se neshodují v tom, zda je smlouva platná. Soudce JUDr. Jiří Landa po dnešním jednání rozhodne, jak bude případ kvalifikovat a které důkazy bude požadovat.

Autor: Eva Vlastníková

4.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Areál nemocnice obsadili dělníci s bagry. Výstavba nových parkovacích míst je v plném proudu.

Areál českolipské nemocnice obsadili dělníci s bagry

Ilustrační foto.

Disciplinární komise OFS Česká Lípa potrestala sedm hráčů. Všechny nepodmíněně

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Šestice předních českých modelek přijela do Nového Boru podpořit charitativní show modelingové agentury Reas Agency.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení