VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o desítky milionů začal

Česká Lípa - Právní bitva o vrácení více než sedmdesáti milionů korun městu Česká Lípa firmou Vett v pondělí začala jednáním u okresního soudu.

8.12.2008 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Žalobce, tedy město Česká Lípa ústy právního zástupce Petra Trejbala požaduje vrácení sedmdesáti milionů korun z důvodu bezdůvodného obohacení.
Firma Vett, která zajišťovala městskou hromadnou dopravu, inkasovala za tuto službu zálohové platby. Ty v letech 2003 až 2006 činily 116 milionů. Žaloba stojí na tvrzení, že smlouva, podle které poskytoval Vett veřejnou službu, je neplatná, protože neobsahuje přílohu o stanovení prokazatelné ztráty.

Platnost smlouvy

„Smlouva je neplatná, neobsahuje náležitosti předepsané zákonem, zejména chybí povinná příloha, a to odborný odhad nákladů,“ řekl právní zástupce města Petr Trejbal v odůvodnění žaloby.
Chtějí proto všechny prostředky, které byly vyplaceny, zpět, a to po odečtení prokazatelných nákladů. Tak došlo město k částce sedmdesáti milionů. K tomu ještě požadují 9,5% úroku z prodlení.
Obhájce Vettu JUDr. Filip Šípek se žalobou, která vychází z neplatnosti smlouvy, nesouhlasí. „Podmínkou jejího naplnění byl dodatek s kvalifikovaným odhadem nákladů, který Vett předkládal,“ řekl.

Promlčecí doba se liší

Dalším bodem sporu byla promlčecí doba trestného činu bezdůvodného obohacení. Obhájce Vettu argumentoval tím, že Vrchní soud posuzoval místní příslušnost této kauzy podle občanského zákoníku. „Podle něj je promlčecí lhůta dva roky.“
Právní zástupce města naopak tvrdil, že pro tuto kauzu platí obchodní zákoník, kde je promlčecí lhůta čtyři roky. Soudce se k tomuto bodu vyjádří až při vynesení rozsudku.

Rozhodování v praxi

Nejvíce se během soudního líčení hovořilo o průběhu jednání o výši prokazatelné ztráty mezi městem a dopravcem. Soudce se tázal, jak schvalování dodatku o výši nákladů v praxi probíhalo. František Homolka, předseda představenstva firmy Vett vysvětlil, že každoročně v polovině srpna předali odhad městu. „O výši částky se nevedla diskuse, výši jednotlivých položek jsme s nikým nediskutovali. Zástupce města pouze řekl, že v rozpočtu je na dopravu tolik a to jsme museli akceptovat.

Petr Trejbal zdůraznil, že rozpočet sice schvalovalo zastupitelstvo, ale rozhodnutí o rozpočtu není vyjádřením vůle k uzavření dodatku ke smlouvě.
Soud se také věnoval tomu, kdo konkrétně za město jednal, kdo stanovil částky, s kým dopravce jednal. „Jednali jsme se starostou. Výši rozpočtu jsem se většinou dočetl v novinách, pak jsme dostali dopis, ve kterém nám vedoucí odboru dopravy sdělil výši částky v rozpočtu,“ vysvětlil František Homolka.

Jak Jiří Landa shrnul, praxe byla několik let shodná: Vett předložil návrh, město se k němu nevyjádřilo, ale řeklo, kolik mají v rozpočtu na městskou dopravu. Vettu pak nezbylo nic jiného než akceptovat návrh města. Město neřeklo, jak se má rozsah či kvalita dopravy zlepšit.

Na závěr jednání soudce vysvětlil, že se bude rozhodovat, zda dílčí smlouvy byly platně uzavřené. „Nenapadlo mne, že se o dvaceti milionech z peněz daňových poplatníků rozhoduje takto a že pan Ondřej pak sdělí výši částky,“ komentoval JUDr. Jiří Landa.

Dodal, že pokud dodatky, které mají být písemné a podepsané statutárním zástupcem, neuzavřely oprávněné orgány města, pak se bude jednat o bezdůvodné obohacení. „V tom případě bude třeba vyžádat znalecký posudek, který stanoví jeho výši,“ dodal a odročil jednání na začátek února.

Historie smluvního vztahu

Historie smlouvy města Česká Lípa s firmou Vett nám připomene, že od počátku vyvolávala určité pochybnosti.
O prodloužení smlouvy o deset let se společností Vett na provoz městské hromadné dopravy v okresním městě rozhodli v únoru roku 2002 českolipští radní. Tento krok se však stal terčem připomínek zastupitelů.

Za určitou asymetrii v rozhodovacích pravomocích označil tehdejší zastupitel Karel Tejnora skutečnost, že rada města schvaluje obchod za více než deset miliónů korun ročně a zastupitelstvo prodej pozemků o 72 metrech čtverečních. A tady se jedná o desítkách milionů korun v horizontu deseti let.
Už tehdy se omezení pravomocí rady města nelíbilo tehdejšímu starostovi Petru Skokanovi. Ten se pozastavil nad tím, že každá politická strana měla možnost zastoupení v radě města a pokud tomu tak je, pak by nemělo docházet k následným diskusím o rozhodnutí rady.Tak se i stalo, o smlouvách s dlouhodobou platností nyní rozhodují českolipští zastupitelé.

S další připomínkou přišla Jana Zejdová: „Smlouva na MHD nebyla diskutována jednotlivými odbory, ačkoliv má daňové, ekonomické a dopravní aspekty. Z hlediska odborného posouzení byla tato smlouva podceněna,“ řekla v roce 2002.

V roce 2003 nechalo město zpracovat studii rozvoje městské dopravy a zaplatilo za ni 338 tisíc korun. „Smlouva říká, že Vett bude zajišťovat přepravu městskou hromadnou dopravou podle požadavků radnice. A právě tyto požadavky si chceme studií upřesnit,“ vysvětlil tehdejší místostarosta Jiří Pazourek.

Faktem je, že optimalizace vešla do praxe až v letošním roce poté, co další firma Oredo zpracovala další studii, změnil se dopravce a nespokojenost lidí narostla.

Dodnes ale v autobusech MHD chybí audiovizuální systém, který by informoval cestující, kde se právě nacházejí. Zejména nevidomí mají potíže s orientací, s určením, do kterého autobusu nastupují. Radnice jej zaplatila, ale zůstal v autobusech firmy Vett.


Autor: Eva Vlastníková

8.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 7 200 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7200 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pečovatel/ka pracující v domácí péči, terénní služba. Akreditovaný kurz Pracovníka v sociálních službách. Řidičské oprávnění sk. B - používání služebního vozidla k přepravě ke klientům., Nabízíme: stravenky, První kontakt emailem nebo telefonicky!. Pracoviště: Kdp sluníčko, Liberecká, č.p. 67, 473 01 Nový Bor. Informace: Radka Svobodová, +420 606 061 165vpracovnídnyod7:00-15:00hod..

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/Servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Restaurace Na Rybníčku, Staré Splavy, Požadujeme, - spolehlivost, příjemné vystupování, - praxe v restauračním provozu a částečná znalost cizích jazyků výhodou, Plat 15 000,-Kč+ možnost odměn v závislosti na výkonu ( letní sezóna)., Nabízíme práci na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení., Pozice je vhodná i pro absolventy.. Pracoviště: Jarmila jelínková staré splavy, U Rybníčku, č.p. 195, 471 63 Staré Splavy. Informace: Jarmila Jelínková, +420 604 618 409.

Právo - Právo Právník 300 Kč

Podnikoví právníci Právník / Právnička. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika činnosti: zajišťování metodické, konzultační a poradenské činnosti pro orgány města, legislativní zpracovávání návrhů právních předpisů města, koordinování vyřizování stížností, podnětů a petic, koordinování řešení složitějších otázek výkonu přenesené působnosti napříč jednotlivými útvary úřadu, připravování návrhů na uzavření veřejnoprávních smluv, vykonávání věcně a právně složitých agend zřizovatelských a zakladatelských funkcí, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Týdenní pracovní doba:20 hodin, Odměna: 300,- Kč/hod., Požadavky: , -vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda , -znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád a teorie správního práva, zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, -dobrá orientace v právních předpisech z oblasti přenesené působnosti - zejm. na úseku všeobecné správy, pozemních komunikací a dopravy, územního plánování a stavebního řádu, živnostenského podnikání, životního prostředí a správního trestání, -velmi dobré komunikační schopnosti , -výborná znalost práce s MS Office, Uchazeč zašle přihlášku (vč. telefonního kontaktu) v obálce na adresu:, Městský úřad, oddělení personalistiky a mezd, nám. T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa, nebo stejně označenou obálku předá v podatelně městského úřadu., Lhůta pro podání přihlášky do:24.08.2018 - 12:30 hodin (osobně, poštou). Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech Konstruktér. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nový Svět 915, Kamenický Šenov, , Požadavky:, - VŠ vzdělání technického/strojírenského směru, - Výhodou je předchozí strojní praxe nebo zkušenosti s konstrukcí svítidel, - Praktickou znalost některého z konstrukčních programů (2D nebo 3D)- AutoCad, Solidworks, - Znalost MS Office, - Znalost anglického nebo ruského jazyka , , Náplň práce:, - Zpracování technické dokumentace dle zadané koncepce a podkladů, - Tvorba konstrukce svítidla, - Spolupráce s ostatními konstruktéry a dalšími odděleními napříč celou společností, - Plnění zadaných dílčích úkolů v rámci své odbornosti, - Aktivní spolupráce na realizaci nových vzorků, zefektivnění výrobních procesů, standardizaci a unifikaci technologií a konstrukčních řešení. Pracoviště: Preciosa - lustry, a.s., Nový svět, č.p. 915, 471 14 Kamenický Šenov. Informace: Pavel Brzák, +420 488 113 244.


Ulice Pod Špičákem v České Lípě bude jednosměrná.
1

Ulice Pod Špičákem bude po opravách jednosměrná

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

V Mimoni nahlédnete do světa vědy a techniky

Mimoň - Výstav, kdy je dovoleno dotýkat se exponátů, nebývá mnoho.

Z Jednot a konzumů do hypermarketů a diskontů. Češi zanevřeli na malé prodejny

/INFOGRAFIKA/ Pro paštiku a rohlík do večerky, pro zbytek do chrámů konzumu. V hypermarketech necháváme 46 procent výdajů za potraviny.

Začala výměna oken na radnici v Novém Boru

Nový Bor - V části památkově chráněné budovy radnice na náměstí Míru v Novém Boru začala výměna starých netěsnících oken. Práce, které budou postupně probíhat do konce září ve 4. a 3. patře, nijak neomezí provoz odborů Městského úřadu Nový Bor.

FOTO: Liberecká zoo slaví. Může se pochlubit vzácnými mláďaty

Liberec – Jeden z nejohroženějších velkých savců na světě nebo unikátní odchov ptáka, který „zazdívá“ samičku na vejcích. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT