Současná hospodářská krize zhoršila i podmínky pro zaměstnávání odsouzených osob, a věznice se tak potýkají s klesajícím počtem pracujících vězňů. Přes nynější nepříznivé okolnosti je věznice ve Stráži pod Ralskem jednou z mála, kde pracuje přes osmdesát procent odsouzených.
„Vězni pracují na celkem čtrnácti pracovištích. Kromě odsouzených, zajišťujících vnitřní provoz věznice jako je úklid, stravování či údržbářské práce, se přímo uvnitř objektu nachází pracoviště montáže elektroinstalace do osobních automobilů,“ sděluje Martina Mazalová, tisková mluvčí věznice Stráž pod Ralskem s tím, že zde najdou denně pracovní uplatnění čtyři stovky odsouzených, kteří pracují ve třísměnném provozu.
Na výše zmíněná pracoviště uvnitř věznice bývají standardně umísťováni především pachatelé závažnějších trestných činů. Ostatní vězni dojíždějí denně do zaměstnání mimo budovu věznice. „Umísťováni na jednotlivá pracoviště vždy pečlivě posuzuje odborná komise. Bere v úvahu především charakter a závažnost trestných činů, za které si odsouzení odpykávají svůj trest,“ vysvětluje mluvčí.
Pomáhají i fotbalovým klubům
„Zaměstnávání vězňů je pro nás již dlouhou dobu hlavní prioritou. Také proto jsme do jisté míry raritou, kdy v současné době máme uzavřeny smlouvy s dvanácti podnikatelskými subjekty mimo věznici,“ říká František Vach, ředitel věznice Stráž pod Ralskem.
Odsouzení tak jezdí pracovat mimo jiné do strojírenských firem, skláren, zemědělských družstev či lesnických firem. „Kromě toho dlouhodobě spolupracujeme s vedením fotbalových klubů v okolí a dle potřeby odsouzení vyrážejí uklízet fotbalové stadiony,“ doplňuje Martina Mazalová.
Pro podnikatele je zaměstnávání odsouzených zajímavé, protože vězni nepracují za mzdu, ale za pracovní odměnu. „Výše odměny se pohybuje od čtyř a půl tisíce korun do maximálních devět tisíc korun,“ upřesňuje mluvčí Mazalová. Dodává, že na vězně se nevztahuje minimální mzda a firmy platí odsouzeným pouze za skutečně odpracované dny.
Pracovat chtějí
„Neplatí jim dovolenou, ani například odstupné. Pokud si objednají na práci dvacet vězňů, dostanou jich dvacet. Pokud některý z nich onemocní, nebo z jiného důvodu nemůže nastoupit do zaměstnání, je okamžitě nahrazen jiným,“ říká Martina Mazalová.
Zájem o práci mají rovněž samotní vězni. “Denně vyřizujeme žádosti o přeřazení odsouzených z jiných věznic za prací,“ potvrzuje mluvčí. Zaměstnaný vězeň si z obdržené částky hradí náklady na výkon trestu, alimenty a případné další své pohledávky. Zbytek se mu odvede na tak zvané úložné a kapesné. „Dlouhodobě se ukazuje, že chodit do práce není pro odsouzené jenom šance na peněžní odměnu, ale má velice pozitivní vliv i na jejich psychiku,“ dodává Martina Mazalová.