„Každoroční výstup na nedalekou horu Ralsko se stává pomalu už naší tradicí. Organizují jej pracovníci oddělení výkonu trestu ve spolupráci s kaplanem a ekoložkou věznice,“ vysvětluje František Vach, ředitel Věznice Stráž pod Ralskem. Ten zároveň podotýká, že bohoslužby se smí zúčastnit pouze pečlivě vybraní odsouzení. „Celkem jich bylo osm a jedná se o odsouzené, kteří si odpykávají trest za lehkou trestnou činnost,“ doplňuje František Vach.

Vězni ale na Ralsko nezavítali jen na pouhý výlet či dokonce volnou vycházku. „Podobné aktivity jsou v podstatě odměnou za dobré chování. Proto odsouzení v rámci výstupu museli uklidit odpadky v okolí a rovněž vykonali drobné udržovací práce v blízkosti řeky Ploučnice, která se u vrcholu Ralsko nachází,“ objasňuje Martina Mazalová, tisková mluvčí Věznice Stráž pod Ralskem.

Součástí zmíněného výstupu a hlavním motivem celé akce je však především každoroční bohoslužba s modlitbou a požehnáním okolnímu kraji. Při aktu je pamatováno i na věznici a vězeňskou službu. „Bohoslužbu vykonal, jako již mnohokrát předtím, vězeňský kaplan a bratrský diákon Martin Škoda spolu s páterem Rudolfem Repkou ze cvikovské farnosti,“ upřesňuje Martina Mazalová.

Bible má na Ralsku své místo

Také vzápětí upozorňuje, že letošní společná ekumenická bohoslužba měla jednu velkou zvláštnost. „Na vrcholu Ralska byla umístěna speciální nepromokavá schránka, v níž je uložena Bible svatá. Ta by měla sloužit místním poutníkům k meditaci i zamyšlení,“ komentuje mluvčí Mazalová.
Proběhlá extramurální aktivita byla výjimečnou událostí i pro zúčastněné z řad vězňů.

„Bylo nádherné slunečné počasí, když jsme opustili zdi věznice a vyrazili do obce Noviny pod Ralskem a odtud dále na vrch Ralsko. Výstup trval asi jednu hodinu, ale odměna za něj byla velkolepá,“ hodnotí Jan, jeden z odsouzených. Podle jeho dalších slov byl výhled do kraje, zřícenina hradu a s tím spojená nádherná bohoslužba s požehnáním kraji, neopakovatelným zážitkem.

„Na závěr bohoslužby kněz zazpíval naši hymnu. Bylo dojemné, jak výhled z Ralska koresponduje s textem hymny. Během zpěvu kolem kněze létal motýl otakárek, slunce ozařovalo okolní krajinu, pod námi se klikatila říčka a my přemítali o kráse světa,“ popisuje. A jeho spoluvězeň dodává: „Na celou akci si často vzpomeneme a představujeme si, jak tam opět stojíme a za zpěvu hymny hledíme do kraje.“

Hora Ralsko se nachází v nadmořské výšce téměř sedm set metrů nad mořem a návštěvníci zde naleznou pozůstatky nejvýše položeného hradu v Čechách. V okolí vrchu se natáčel známý film Cesta do pravěku.