Ve věznici ve Stráži pod Ralskem je k včerejšímu dni 857 vězňů. „Kapacita věznice je 736 míst. V současné době je kapacita věznice překročena o přibližně 20 procent,“ sdělila tisková mluvčí věznice Martina Krutinová. Vzhledem k přeplněným věznicím je povoleno přepočítat volnou kapacitu ze čtyř metrů čtverečních na jednu osobu dokonce na tři metry čtvereční na osobu, takže by měla místní věznice umístit až 905 osob.

OSM VĚZŇŮ V JEDNÉ CELE

Věznice ve Stráži pod Ralskem je věznice s ostrahou, v rámci věznice je zřízeno oddělení s dozorem. „To znamená, že zde mohou být umístěni odsouzení muži, kteří si odpykávají trest s výkonem trestu odnětí svobody ve věznici s ostrahou nebo ve věznici s dozorem,“ popsala mluvčí Krutinová.

Ve věznici Stráž pod Ralskem jsou umístěni pouze muži. „Máme zde navíc Specializované oddělení pro odsouzené muže s mentální retardací,“ doplňuje mluvčí. V jedné cele spolu může být dokonce až osm vězňů. „Ve věznici máme dva druhy ubytování odsouzených. V takzvaném celovém systému jsou pospolu dvě osoby. Na ostatních ubytovnách je v pokojích šest až osm vězňů,“ popisuje Martina Krutinová.

MÉNĚ PŘEČINŮ

V českém vězeňství dochází k poněkud paradoxní situaci. Počet trestných činů klesá, ale zástup odsouzených roste. „V roce 2010 v Libereckém kraji policie vyšetřovala 13 764 trestných činů, v roce 2016 jich bylo jenom 8 591,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Ve věznicích v České republice bylo ke konci června 20 809 odsouzených lidí, 19 254 mužů a 1 555 žen. Celostátně naplněnost věznic dosáhla 108,73 procent.

AMNESTIE

Začátkem ledna 2013 prezident Václav Klaus přeplněným věznicím ulevil novoroční amnestií. Nepodmíněné tresty prominula amnestie zhruba dvaceti tisícům lidí a téměř šest a půl tisíce odsouzených bylo propuštěno na svobodu. Většina propuštěných se do vězení během dvou let vrátila. Nově se tak bude otevírat například věznice v Drahonicích, která byla kvůli amnestii uzavřena. Věznice naposledy sloužila jako detenční zařízení pro nelegální migranty.