Jak Deníku potvrdil generální ředitel Vězeňské služby ČR (VS) Simon Michailidis, za letošním úbytkem sil lze vidět i fakt, že někteří z již zkušených příslušníků požádali o výsluhu a odchází do civilu. „Značné úsilí a výkon služby během covidu byl oceněn mimořádnými odměnami. Tím ale stouply i výsluhové nároky části příslušníků, což je při nízké nezaměstnanosti přesvědčilo odejít,“ komentoval generál Michailidis.

Podle vedoucí správního oddělení a mluvčí strážské věznice Martiny Krutinové vyžaduje doplňování personálních stavů dlouhodobé úsilí. „A to i přesto, že nabízíme svým zaměstnancům řadu výhod a náborový příspěvek ve výši sto tisíc korun,“ řekla s tím, že práce příslušníka VS je vhodná pro zájemce se smyslem pro disciplínu, režim a pravidla. „O místo se mohou ucházet i osoby, které nemají v bezpečnostních sborech žádnou praxi a také absolventi středních či vysokých škol,“ upozornila. Kromě služebního poměru věznice nabízí také volná místa v pracovním poměru. „V současné době jde například o odborníky jako speciální pedagog, psycholog, terapeut či vychovatel. Pro tyto profese nabízíme též 30 dnů dovolené, 5 dnů placeného volna z důvodu zdravotní indispozice, další benefity jsou stejné jako u příslušníků,“ upřesnila mluvčí.

Akademie Vězeňské služby ČR ve Stráži pod Ralskem. Poklepání na základní kámen nové vlastní kuchyně a jídelny, která vzdělávací instituci léta chybí.
Studium kazí budoucím dozorcům bídná strava. Dostávají jídlo určené pro seniory

Vleklé potíže má věznice se sháněním zájemců o místa praktického a zubního lékaře. „Těm dokonce nabízíme plně vybavené ordinace ve zdravotnickém středisku věznice a vysoký výdělek od 80 do 95 tisíc korun měsíčně,“ uvedla Krutinová. U lékařů garantuje vedení věznice i možnost uzavření dohod o pracovní činnosti s odměnou od 700 Kč za hodinu.

Adepty důkladně prověří

Přijetí nováčků, kteří musí být plnoletí občané ČR, stěžuje i přijímací řízení, které stojí na fyzické, osobnostní a zdravotní způsobilosti zájemců pro výkonu služby. Pro některé uchazeče jsou překážkou psychotesty a pohovor s akreditovaným psychologem, pro jiné prověrky fyzické zdatnosti, kde musí zvládnout pět disciplín, nebo i zdravotní prohlídka.

Budoucí příslušník Vězeňské služby musí rovněž předložit maturitní vysvědčení. Personální oddělení věznice prověřuje při přijetí bezúhonnost občana. Dozorce či strážný nesmí být členem politické strany nebo politického hnutí, nesmí vykonávat živnostenskou nebo jinou výdělečnou činnost a nesmí být členem řídicích nebo kontrolních orgánů právnických osob, které vykonávají podnikatelskou činnost.

Zaměstnanci strážské věznice darovali krev v liberecké nemocnici.
FOTO: Zaměstnanci strážské věznice darovali krev v liberecké nemocnici

Jak vysvětlila Martina Krutinová, nováček musí nejprve složit služební slib a pak je zařazen na služební místo. Týdně musí odsloužit 37,5 hodiny, v jednosměnném, dvousměnném nebo nepřetržitém režimu služby. Současný nástupní měsíční plat strážných a dozorců se zvýšil na 31 970 Kč. Po splnění základní odborné přípravy, kterou nový příslušník absolvuje v Akademii VS ČR ve Stráži pod Ralskem, jeho služební příjem vzroste na 34 800 Kč.

Kromě výplaty a 30 dnů dovolené poskytuje věznice novým příslušníkům také rozsáhlý systém benefitů. Jedním z nejzajímavějších je náborový příspěvek ve výši 100 000 Kč. „Dále věznice přispívá na podnikové stravování, dovolenou, kulturu a sport, dioptrické brýle, dentální hygienu, tištěné knihy. K dispozici je také ubytovna v místě pracoviště, bezplatné využití posilovny a sauny, zvýhodněný zaměstnanecký tarif u mobilního operátora, zvýhodněné nákupy v rámci VIP programu obchodu Datart. Zaměstnanci mají možnost kariérního růstu, bezplatně obdrží uniformu a obuv,“ vyjmenovala Krutinová.

Hledají i jistotu

„Mám rád pořádek, spravedlnost a hlavně jistotu. A to vše v této práci nacházím. Jistota stálé práce je pro mě v této složité době obzvlášť důležitá. Jistota, že mám stabilní práci a každý měsíc dostanu v určený den výplatu na účet a nemusím se bát, že by mi výplata nepřišla,“ sděluje začínající příslušník M. K., proč se pro práci ve věznici rozhodl. Teď je zařazen v nástupním kurzu v Akademii Vězeňské služby ČR a po jeho absolvování bude ve Stráži pracovat jako dozorce na oddělení výkonu trestu. „Navíc se mi líbí práce v uniformě i vzájemná kolegialita příslušníků ve věznici, protože při této práci se musíme na sebe navzájem spolehnout. Vyhovuje mi i práce na směny, protože mezi směnami si mohu spoustu věcí zařídit,“ dodal M. K.

Budoucí dozorci zabránili ve Stráži sebevraždě, získali medaili za statečnost.
Budoucí dozorci zabránili ve Stráži sebevraždě, získali medaili za statečnost

Věznice Stráž pod Ralskem vznikla z původních ubytoven, které sloužily pro pracovníky uranových dolů. Její historie se datuje od roku 1973. Objekty věznice od té doby prošly celou řadou změn a rekonstrukcí. Nyní je profilována jako věznice s ostrahou. Pracuje zde na 160 příslušníků a přes sto občanských zaměstnanců. Ubytovací kapacita věznice je 728 míst pro odsouzené muže. Aktuálně je jich zde uvězněno 720.