Leskly se novotou. A všichni je obdivovali. Dva úplně nové skútry a čtyřkolka s vlekem včera zaplnily dvůr za radnicí v Prysku. V jedné řadě tu byla vyrovnaná naděje pro Lužické hory. Příslib většího množství tras pro lyžaře a kvalitněji upravených stop. To, co starostové z Novoborska zatím jen plánovali, se v Prysku zhmotnilo do techniky za zhruba milion a tři sta tisíc korun.

Skútry, čtyřkolka, ale také motorové pily a křovinořezy zajistil svazek obcí Novoborsko v rámci projektu Zažít vrcholy, podpořeného z regionálního evropského fondu Česko-Sasko Cíl 3. Cílem projektu je vybudovat speciální síť sportovně-rekreačních tras, které budou v zimě využívat běžkaři a v létě turisté.

V létě i zimě

„Trasy budeme vybírat tak, aby umožňovaly celoroční turistické sportovní využití. V zimní sezóně budou na těchto trasách pravidelně udržovány lyžařské tratě a tratě pro pěší. Mimo zimní sezónu budou trasy sloužit pěším, turistům, běžcům, cyklistům, vyznavačům nordic walkingu a dalších pohybových aktivit," říká Jan Sviták, starosta Prysku, jedné z obcí, která se na projektu podílí.

Běžkařské trasy na Polevsku a v okolí upraví nová drahá technika. Na snímku starosta Prysku Jan Sviták u úplně nové čtyřkolky s vlekem.Centrem a základem celého projektu se mají stát už fungující a vybudované běžkařské tratě na Polevském vrchu, Kočárové cestě a Klučkách a spojnice těchto tras s výchozími stanovišti v několika obcích Novoborska. Nástupní místa na stávající okruhy jsou ve Svoru, na Práchni, v Kytlicích a na Polevsku.

O stávající běžkařské trasy na Polevsku se už dlouhodobě stará lyžařský oddíl SKI Polevsko. Právě jim připadne jeden úplně nový skútr. „Nahradí asi čtyřicet let starý skútr, který nás vždycky někde vypekl, nechal nás v lese a složitě jsme ho pak dostávali zpátky dolů. Teď budeme mít moderní techniku, budeme moci kvalitně udržovat tratě a věřím, že to hodně pomůže," říká Jan Šmíd ze SKI Polevsko.

Správci ze SKI klubu

Podle něj je jejich sportovní klub připraven starat se i o nové trasy, které budou vznikat. „Počet udržovaných tras se určitě rozšíří, ale bylo by mylné se domnívat, že to bude jako v Jizerkách, kde upravují okolo sto osmdesáti kilometrů tras," míní Šmíd. „Podmínky u nás jsou jiné tím, že trasy jsou úzké a hodně členité, takže tam neprojede ani rolba. Proto cílem projektu ani nebylo nakoupit rolbu, protože by to nemělo smysl."

Nové skútry pomůžou především běžkařům-klasikům. Součástí nové výbavy jsou ale také válce pro úpravu cest pro bruslaře, které by měly být využívány především na Polevském vrchu.

Členové SKI Polevsko odpracují na tratích každý rok desítky i stovky hodin zadarmo. „Když na tratě popadají stromy, stačí když rozešlu smsku, že bude brigáda a vždy se nás sejde dost a tratě vyčistíme. Doposud jsme si vozíky, pily a další nářadí brali z toho, co má každý z nás doma, teď konečně budeme mít techniku, která bude určená jen na to," raduje se Šmíd.

Běžkařů v Lužických horách podle něj neustále přibývá. Dá se čekat, že k dalšímu nárůstu ještě dojde.

Zažít vrcholy - projekt získal dotaci evropského regionálního programu Česko-Sasko Cíl 3 / Ziel 3
- jeho cílem je vytvořit v Lužických horách síť tras, které budou v zimě využívat běžkaři a v létě pěší turisté i cyklisté
- základem sítě mají být trasy v okolí Polevska
- v rámci projektu se také vybuduje na Jedličné nad Polevskem základna pro správce tras – sportovní klub SKI Polevsko
- v rámci sítě tras by měla vzniknou také Lužická magistrála

Běžkařské trasy na Polevsku a v okolí upraví nová drahá technika.