Ve snaze usnadnit uchazečům podmínky přijetí přistoupily některé školy i k tomu, že vůbec nevyhlásily přijímací zkoušky a deváťáci jsou přijímáni na základě průměrného prospěchu ze základní školy. Tento postup se však jeví jako kontraproduktivní a stěžují si na něj i někteří žáci, kteří na základě kontaktů se svými vrstevníky upozorňují na rozdílnost v úrovni vzdělání na jednotlivých základních školách.

Příkladem je patnáctiletá Bára, která usiluje o studium na českolipském gymnáziu. „K čemu mi jsou tři přihlášky, když si škola vybírá na základě prospěchu ze základní školy. Chodím na Pátovku, o níž je známo, že nám tam nikdo nic nedá zadarmo a známky máme vydřené. Oproti tomu moje kamarádky z jiných škol, ač probírají stejná témata, mají méně znalostí, ale lepší průměr na vysvědčení než já,“ stěžuje si Bára s tím, že ze strachu z nepřijetí si řada jejích spolužáků podává přihlášky na školy neodpovídající kvalitě jejich vzdělání.

„Pro mě jako rodiče jsou rozhodující znalosti, jak umí dítě komunikovat a jaký má všeobecný přehled. To považuji za známku kvalitního vzdělání, ale to žádnou školu zajímat nebude. Jen když naplní počty,“ podotýká Kristýna Soukupová z České Lípy, Bářina matka.

Její dcera má částečné štěstí, že se hlásí na gymnázium v České Lípě, které vypsalo přijímací řízení pro všechny zájemce o studium bez rozdílů. „Chceme kvalitní žáky, proto přijímací zkoušky musí absolvovat všichni bez rozdílu,“ zdůrazňuje Radim Fojtů, zástupce ředitele gymnázia v České Lípě.

Na základě průměrného prospěchu ze základní školy rozhodovala o přijetí či nepřijetí obchodní akademie v České Lípě. Na to bohužel doplatila mimo jiné patnáctiletá Jana. „I když jsem měla průměr 1,2, nejsem mezi přijatými,“ říká Jana. Ta se nyní chystá k přijímacím zkouškám na jinou střední školu a zároveň čeká, zda obchodní akademie vyhlásí i druhé kolo, kde by se pokusila opět o přijetí.

„Moc stojím o to, aby mě přijali na ekonomku, vždyť jsem tam chodila i na kurzy psaní na stroji,“ přeje si. Na internetových stránkách obchodní akademie je od půli března zveřejněn seznam budoucích studentů školy, přičemž oficiální vyjádření bude škola posílat až dvaadvacátého dubna.

Na postup středních škol a na znevýhodnění některých zájemců o středoškolské vzdělání jsme se zeptali i na odboru školství, mládeže a sportu Libereckého kraje. „Záleží na parametrech, jež si nastaví ředitel dotyčné školy. Je pouze v jeho pravomoci, koho a na základě jakých podmínek přijme,“ říká k tomu Jiří Langer, tiskový mluvčí krajského úřadu, a podotýká, že v případě neúspěchu je možné podat odvolání na krajský úřad, který jej prošetří.