Na Českolipsku hasiči zasahovali do pátečního odpoledne u 16 případů, především u popadaných stromů, řekla Deníku mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Bez práce nebyli ani elektrikáři. Hodinu nešel proud v okolí Nového Boru.

„Ještě ráno to vypadalo, že Českolipsko je nejméně zasaženou oblastí kraje, nakonec se to ale vyrovnalo. Ve všech regionech kraje jsme měli zhruba stejně výjezdů," řekla Štrauchová s tím, že za nárůstem zásahů na Českolipsku byly nahlášené popadané stromy na silnicích II. a III. tříd z pátečního rána. „Vše se dalo zvládnout, měli jsme dost lidí i techniky. Nejednalo se o nic dramatického," dodala mluvčí.

Hasiči museli například zasahovat u spadlého stromu na silnici ve Cvikově, výjezd si vyžádal strom přes komunikaci v Jestřebí, Stráži pod Ralskem, v Havlíčkově ulici v České Lípě, Zákupech či v obci Lasvice. „V Kamenici spadl strom přímo do křižovatky," uvedla Štrauchová.

Stromy ve vedení

Stromy podle mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soni Holingerové padaly i na elektrické vedení. Kvůli pádu stromu u Pihelu byla bez elektřiny v pátek odpoledne část Nového Boru, Radvance a Sloupu v Čechách. Výpadek však netrval ani hodinu.

Elektrikáři museli zasahovat rovněž v Mimoni, Zákupech a Vlčím Dole. Také tady byly některé domácnosti bez elektřiny. Už v noci byl kvůli ulomenému izolátoru krátce bez elektřiny Žandov.

„Nejvíc poškozeno bylo v severních Čechách Děčínsko, z Libereckého kraje Frýdlantsko, Chrastavko a Českodubsko," uvedla Holinegrová s tím, že na severu Čech ČEZ řešil dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí a řádově desítky poruch na vedení nízkého napětí.

Kamiony stály

Nejvíce škod v kraji napáchal vítr na Semilsku. Vichr lámal stromy také v horských oblastech kolem Jablonce nad Jizerou a Benecka. Mnoho domácností tu bylo ještě v pátek odpoledne bez elektřiny, ČEZ zde dokonce vyhlásil kalamitní stav.

Hasiči vyjížděli také na pomoc uvízlým kamionům, které tradičně zatarasily mimo jiné i hlavní tah z Tanvaldu na Harrachov.

Podle mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka dosahoval vítr včera a v noci v nárazech kolem 35 metrů za sekundu. „Rozhodně nešlo o orkán, který zasáhl severozápadní část Evropy a během noci se přesouval nad jižní Pobaltí. Vichřice o této síle je pro tuto oblast i období běžná," zdůraznil.

Během dneška by měla sílu větru pomalu utichat. I nadále ale trvá výstraha. V Libereckém kraji se budou tvořit závěje a námraza. Meteorologové také varují lyžaře před hřebenovými tůrami. „I když sněhové podmínky budou o víkendu budou velmi příznivé,   delší trasy  hlavně po hřebenech hor považuji za hazardování se životem," zdůraznil Dvořák.