Nejhůře na tom je chlapec z dětského tábora v Malém Boru u Stvolínek. „Na místě spadlo asi deset stromů. Na místě zasahovala zdravotnická záchranná služba, která chlapce ošetřila a vrtulník jej pak přepravil do nemocnice,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Iva Michalíčková.

Chlapec nyní podle sdělení Alexandry Bittnerové z liberecké nemocnice leží na oddělení ARO s vážným poraněním hlavy. „Jeho stav je stabilizovaný,“ řekla mluvčí.

Další zranění

Na dětském oddělení českolipské nemocnice leží další dva pacienti, jejichž poranění způsobila bouřka. První z chlapců utíkal před padajícími větvemi, jedna z nich jej ale přesto zasáhla a zranila.

Dalším pacientem je téměř devatenáctiletý mladík. Těsně před včerejší bouří se v Doksech snažil ze stromu odstranit rampu. Najednou v levé ruce ucítil silné brnění a ani on ani jeho kolegové nevěděli, co to znamená. Sedl tedy na kolo a vydal se do stanice rychlé záchranné služby v Doksech, která jej odvezla do nemocnice v České Lípě. Zde zjistili, že jej zasáhl blesk. V nemocnici zůstal na pozorování.

ČEZ vyhlásil kalamitní stav

Popadané stromy poškodily části elektrického vedení na mnoha místech okresu. ČEZ vyhlásil ve čtvrtek kalamitní stav, který stále trvá. Bez proudu je Horní Police a Valteřice. „Vlivem silného větru a bouřky došlo k velké kumulaci poruch na vedení vysokého a nízkého napětí a byl vyhlášen kalamitní stav pro okresy Liberec, Jablonec nad Nisou, Tanvald a Česká Lípa. Dispečink Skupiny ČEZ v severočeském regionu aktuálně eviduje 21 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky poruchu na vedení nízkého napětí,“ upřesnila Soňa Holingerová, mluvčí ČEZ.

Hasiči od čtvrtečního večera zasahují

Také hasiči měli a stále mají plné ruce práce s odstraňováním škod. Počet zásahů v celém Libereckém kraji přesáhl pět set. „Hasiči se v terénu stále věnují převážně odstraňování stromů a zprovozňování komunikací. Na mnoha místech došlo k přetržení vedení elektrické energie a telefonního vedení. Operační střediska zaznamenala i několik požárů trafostanic. Prudký vítr strhal i střechy několika rodinných domů,“ uvádí Iva Michalíčková.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

Dobrovolní hasiči v celém okrese jsou na nohou. Odstraňovali například spadlý strom na provozní halu společnosti Sauer v Žandově, lidi uvízlé v autech, stromy, které spadly na dva domy v Provodíně, strom spadlý na panelák v Mimoni a podobně.
Silná větev poškodila vůz mimoňských dobrovolných hasičů, kteří právě vyjížděli k zásahu.

Vítr zahnal plachetnici na břeh

Na Máchově jezeře v Doksech silný vítr zahnal ke břehu plachetnici. Ta nebyla schopná ve vichřici dojet do svého domovského přístavu, a tak ji jachtař dopravil k nejbližšímu břehu. Vyděšení turisté přivolali složky integrovaného záchranného systému. Nikomu se nic nestalo.

Česká Lípa mapuje škody

V České Lípě se vichřice podepsala na zeleni, nejčastěji jde o ulámané větve. „Větve jsou polámány například na sídlišti Sever, vichřice se nevyhnula ani zeleni kolem Základní školy Jižní na sídlišti Pod Holým vrchem, v centru města na Škroupově náměstí nebo v městské části Svárov,“ popsala správkyně zeleně Ivana Bínová.

Spadané stromy pak jsou jednotlivě například právě na Severu, v Bezdušově ulici na Slovance nebo Pod Holým vrchem. Hlavní likvidace popadaných stromů a větví probíhá od pátku a pokračovat bude také v sobotu.

Kompletní úklid a dočišťování komunikací a zelených ploch pak bude probíhat také v následujícím týdnu. Stále se rovněž mapují škody na majetku. „Prozatím víme, že bude nezbytné provést pouze drobné opravy popadaných tašek na Jiráskově divadle a na zadním traktu městské knihovny,“ doplnila vedoucí odboru rozvoje, majetku a investic Jolana Nebřenská.

Kravaře jsou bez proudu

Od dodávek elektrického proudu jsou od čtvrtečního podvečera až doposud odříznuti obyvatelé Kravař. Podle předběžných zpráv by mělo k jejich obnovení dojít až v sobotu ráno. Silný vítr utrhl komín z jednoho rodinného domu. Ulomené větve zanesly Bobří potok, několik popadaných stromů omezilo částečně dopravu. Silnice jsou průjezdné, odklízí se.

Stovky stromů popadaly v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Ty úplně zatarasily silniční tah mezi Mimoní a Mnichovým Hradištěm. „Popadalo na dvacet tisíc kubíků, ale je to předběžný odhad, přesné škody budeme znát až v příštím týdnu“ říká Jiří Janota, ředitel VLS, divize Mimoň. Bouře napáchala škody zejména v místech, kde řádil Kyrill a Emma.

Rychlík najel na kmen stromu

Popadané kmeny komplikovaly železniční dopravu na Českolipsku a způsobily několika hodinové zpoždění vlaků. Správa železničních dopravních cest zaznamenala osm nahlášených případů.

Snad nejvážnějším bylo najetí rychlíku z Rumburka do spadlého stromu za Novým Borem v Arnultovicích. „Nehoda se naštěstí obešla bez zranění a vážných následků,“ sdělil Jiří Šťastný ze SŽDC. Po necelých dvou hodinách byl úsek zprovozněn.

Popadané kmeny zatarasily dopravu mezi Českou Lípou a Libercem. Jen v úseku železniční tratě mezi Mimoní a Brništěm železniční hasiči odstraňovali popadané stromy u Pertoltic, u Velkého Grunova a u Luhova.

Velké problémy byly i mezi Českou Lípu a Děčínem. Osm spadlých stromů přerušilo na dvě hodiny železniční dopravu mezi Horní Policí a Stružnicí. Stejný počet stromů byl zaznamenán i na frekventované trati mezi Doksy a Českou Lípou. V úseku Blíževedly a Česká Lípa popadaly na trať čtyři stromy.