Výletní turistický vláček přepravuje pasažéry úchvatnou krajinou Lužických hor do příhraničního saského Jonsdorfu k Motýlímu domu nebo až do lázeňského městečka Oybin.

„Vláček si získal skutečně velkou oblibu, zájemci o výletní jízdu by si měli obstarat předem rezervaci jízdenek,“ uvedla Helena Maupicová z cvikovského infocentra. Podle ní se lidé rozhodnou buď v konečné stanici Oybin poznat tamní starý gotický skalní hrad a klášter na vrcholku stolové hory. Malebný skalní hrad byl založen Karlem IV. na ochranu zemské cesty z Čech do Lužice. Nebo turisté volí druhou variantu výletu, kterou je návštěva lázeňského městečka Jonsdorf, kde si užijí prohlídku skalního města s návštěvou unikátního tropického pavilonu, kde volně létají motýli a také mají velké hadí terárium.

Jak Helena Maupicová upozornila, v Německu si každý účastník jízdy Horského expresu hradí sám veškeré vstupy, občerstvení či jiné služby. „Výletní trasy nejsou hromadně organizovány průvodcem, zajištěna je pouze doprava. Počet míst ve vláčku je omezen na 56 míst,“ uvedla. Časový prostor na prohlídku Oybinu je zhruba čtyři a půl hodiny.

Ve Cvikově slavnostně spustili nově instalovaný dieselagregát pro dětskou část léčebny respiračních nemocí.
FOTO, VIDEO: Léčebna ve Cvikově už bez proudu nebude, má nový dieselagregát

V místě je možné navštívit různá bistra, občerstvení a kavárny. Využít je možné i místní turistický vláček, který zajišťuje okružní jízdou po Oybinu, přes ZOO až ke hradu. Pěšky vede více než kilometrová cesta ke hradu částečně po schodech.

Ze cvikovského náměstí souprava silničního vláčku vyjíždí v úterý a ve čtvrtek vždy v 9:30, u Motýlího domu v Jonsdorfu, kde také mohou turisté vystoupit, přijíždí už za hodinu. Do své konečné v obci Oybin pak potřebuje ještě půlhodinku jízdy. Od vlakového nádraží v Oybinu se zpět po stejné trase vrací odpoledne v 15:30. Ve Cvikově na náměstí je v 17 hodin. Jízdenky je možné rezervovat na webu www.horskyexpres.cz, nebo přímo ve cvikovském infocentru.

Cena jízdného Horského expresu byla pro letošní sezonu stanovena pro dospělého na 150 Kč. Děti od 3 do 15 let a senioři 65+ jedou za 100 Kč. V nabídce je i rodinné jízdné, které vyjde na 400 Kč. „Vláčkem není možné přepravovat zvířata, kočárky ani jiná rozměrná zavazadla,“ upozornila Maupicová.