Turistické informační centrum v Novém Boru působí v nových prostorách rekonstruovaného podstávkového domu v Kalinově ulici. Pro dospělé nabízí skvělé inspirace na výlety po Novoborsku a to podle průvodce z roku 1878, který se dochoval od tehdejšího vlastivědného spolku Nordböhmischer Exkursions-Club. Na přelomu 19. a 20. století v kraji zažívala turistika zlaté časy.

„Každý z výletů máme dobře popsaný, přesně jak ho turisté v roce 1878 absolvovali, tak dávnou trasu a místa na ní je možné navštívit i dnes. Jde o hezkou inspiraci pro ty, kteří k nám přijedou a budou se chtít vrátit do minulosti,“ řekla vedoucí novoborského informačního centra Petra Matěchová. Pro nejvážnější zájemce o historii je v informačním centru k dostání i výpravná kniha právě o zmíněném spolku německy mluvících obyvatel Českolipska a Novoborska.

Tento proslulý Severočeský exkurzní klub vznikl v roce 1878 a intenzivně se zaměřoval na vlastivědu, rozvoj turistiky a na ochranu kulturních i přírodních památek. Inicioval například zachování Varhan na Práchni a rezervaci Peklo v České Lípě. Přispěl k opravám zřícenin, jeho členové byli nadšenci a sestavili obsáhlý seznam hradů, tvrzí, církevních památek a zámků. Klub nechal postavit celou řadu rozhleden a restaurací na kopcích, třeba na Špičáku a Holém vrchu v České Lípě, ale i v Lužických horách.

Sklářské muzeum v Novém Boru.
Novoborské sklářské muzeum chystá narozeninovou párty. Je mu 130 let

„V knize o Exkursions klubu jsou i tipy na výlety, souhrn všech informací, fotografií, exponátů, které původně dali lidé z českolipského spolku dohromady,“ doporučila Matěchová. Jak poznamenala, páteční mimořádný program mezi sklářským muzeem a infocentrem je tak trochu „předvojem“ letošních oslav 130. narozenin Sklářského muzea Nový Bor, které vyvrcholí 27. května Muzejní nocí. „Bude tady bohatý program. V nabídce je program i pro turisty, Klub českých turistů také 27. května pořádá akci,“ podotkla Matěchová.

Město se silnou místní komunitou turistů skýtá po svém okolí řadu přitažlivých místa a tras k výletům. „Když vezmu to nejbližší okolí, tak díky pořadu ČT Toulavá kamera je teď nejoblíbenějším cílem vycházek příměstský les, Jelení skok, naučná stezka, která zavede až na zdejší Lesní hřbitov,“ upřesnila Petra Matěchová.

Turistické informační centrum Nového Boru vydalo mimo jiné brožurku Vítej v Novém Boru s pexesem, omalovánkami, hrami a trasami, která je určena pro děti. „Zdarma si ji u nás vyzvednou, je v ní spousta informací, ale i úkolů a když ty úkoly v jednotlivých zastaveních splní, tak dostanou odměnu. Vše je udělané tak, že děti musí na uvedená místa dojít, aby mohly na otázky odpovědět, není to o tom, že by si tady jen sedly a vyplnily papír,“ dodala vedoucí novoborského informačního centra.

Párové vázy maloval Gustav Ahne kolem roku 1900.
OBRAZEM: Sklářská muzea dnes spojují kdysi sporem rozdělené vázy

Vedle toho informační centrum vyhlašuje 4. ročník fotosoutěže, která poběží od 20. května 2023 do 20. dubna 2024. Tématem soutěžní fotografie je volné zachycení zajímavých míst v Novém Boru a blízkém okolí nejen v celku, ale i v detailech či nalezených zátiší a zákoutí v průběhu čtyř ročních období. „Soutěžní fotografie posoudí porota a vybere deset finalistů. Z nich pak o vítězi rozhodne hlasování veřejnosti,“ doplnila Petra Matěchová s tím, že z nejlepších fotografií vznikne samostatná publikace a nové pohlednice. Vítěz fotosoutěže získá věcnou odměnu.