Tak už vesele skotačí. Vlčí smečka v oblasti Máchova kraje v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko se na jaře rozrostla nejméně o čtyři mláďata.

Do teď se schovávala v brlozích. Unikátní záběry a videa dokazují, že vlkům se zde letos na jaře narodila nejméně čtyři vlčata. Zachytila je fotopast Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), Správy CHKO, která je umístěna přímo v národní přírodní rezervaci Břehyně Pecopala. Jedná se o první snímky letošních mláďat.

„Po delší odmlce, kdy se vlci ve fotopastech objevovali jen sporadicky, na nás minulý týden čekalo příjemné překvapení. Na několika desítkách záznamů se objevuje jedno až čtyři vlčata. Jsou ve viditelně mladším věku než jejich sourozenci zachycení fotopastmi v minulých letech. Odpovídá tomu i doba pořízení snímků konec června zatímco třeba v roce 2014 byla mláďata zachycena až na přelomu července a srpna," řekl Luboš Beran z AOPK.

Celkový počet vlků v Máchově kraji není aktuálně přesně znám, vloni na podzim a v následujících zimní měsících smečku tvořilo minimálně sedm vlků. „To, že v zimě bylo vlků sedm, neznamená, že s těmito vlčaty jich je nyní jedenáct. Je pravděpodobné, že smečku starší vlci opustili a hledají si nová teritoria," podotýká koordinátor monitoringu velkých šelem Miroslav Kutal z Hnutí DUHA.

Výskyt vlků byl v CHKO Kokořínsko Máchův kraj potvrzen v roce 2014. Od té doby se jim daří a úspěšně se rozmnožují. V oblasti mají podle odborníků dostatek kořisti jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Velkým přínosem vlka v krajině je tak podle ochránců přírody regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat, která poškozují lesní porosty. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace se nachází v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit, a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.

Letošní mláďata vyrazí vlčí hlídky i s dobrovolníky sledovat koncem tohoto měsíce.