Ve skautský tábor bez jediné chybičky se pro tento týden proměnilo dokské rekreační středisko Poslův mlýn. Zabydlela se tam tisícovka mladých lidí z patnácti zemí světa, které spojuje jedno chtějí navazovat nová přátelství a vyměňovat si mezi sebou zkušenosti. Přesně to je totiž hlavním smyslem Středoevropského jamboree, slavnostního setkání skautů, jehož organizátorem se po Švédsku letos stala Česká republika.

Nizozemsko,Taiwan, Ukrajina, Velká Británie, Polsko, Maďarsko, Slovensko, ale také Spojené státy americké. Rozličnými kulturami doslova dýchá v tuto chvíli Poslův mlýn. „Skauting je životní styl. Každý se snaží směřovat k tomu, aby se stal lepším člověkem a uměl si poradit v jakékoliv situaci," vysvětluje jedna z hlavních organizátorek jamboree Jana Pekařová.

Kobylky v karamelu od Bena „Kečupa"Pro pochoutku Jana Borkovce z Kostelce na jižní Moravě, které v Doksech neodolala řada mladých skautů, je nutné nejprve ulovit kobylky. Tuto hlavní surovinu najdeme nejlépe ve vyšší trávě, odkud je opatrně přeneseme do předem připravené uzavíratelné krabičky. Mezitím připravíme pánev, do které vsypeme pár polévkových lžic cukru a vlijeme zhruba 1 dl vody. Připravenou směs rozmícháme a na mírném ohni rozehříváme. Po tom, co obsah pánve zkaramelizuje, přidáváme kobylky. Minutku až dvě je necháváme smažit až ideálně nasládnou. Poté můžeme podávat.

Po ranním vztyčení oficiální táborové vlajky okolo nás zatím proudí první skauti vstříc novým zážitkům. Mezi sebou hovoří hlavně anglicky, která je také místním oficiálním jazykem.

Z počítačů šperky? Na jamboree jde vše

„Tématem letošního jamboree je Být připraven na budoucnost v oboru technologie, demokracie a přírody," pokračuje Pekařová, když se blížíme ke skupince českých studentů sedících u jednoho ze stolů v hlavním zázemí areálu. Rozměr jejích slov lze krátce poté lehce pochopit. Na stole před očima skautů leží pěkná hromádka nejrůznějších vyřazených částí počítače. Ne, oni se je nesnaží opravit. Porcují je na miniaturní kousíčky, ze kterých později mají vzniknout originální šperky.

To je však teprve začátek. Hlavní denní program se odehrává především na louce před rekreačním střediskem. Tam překvapení střídá překvapení. Hudební pódium uprostřed vypadá pěkně, ale nás zajímají hlavně stany, které jsou v obležení skautů s různobarevnými šátky viditelnými i na dálku.

Přes půl světa pro červy s karamelem

Odněkud je slyšet křik, odjinud smích a někde v dáli zase hrobové ticho, když jednotliví vedoucí zadávají úkoly nebo vysvětlují, v čem která hra spočívá.

„Dáte si sladké, nebo slané. Méně či více propečené," zaskočí nás otázkou sympatický mladík u prvního stanoviště. Čekat se dalo leccos. Pánev plná brouků a kobylek vařených v karamelu, zajisté ale šokovala všechny přítomné. Očividně i některé skauty z Taiwanu, kteří asi v Čechách nic podobného nečekali.

„Měli jsme za úkol vymyslet něco zajímavého, co je spojené s přírodou. Jíst kobylky nebo něco podobného bude podle mě za pár let nezbytné, protože bude málo masa. Ujalo se to tady dobře a chutná to všem. Já sám je tedy jím teprve dva dny," směje se šéfkuchař a autor této táborové pochoutky Jan Borkovec, který na jamboree přijel z jihomoravského Kostelce.

Jak zhlédnout 3D film bez speciálních brýlí v běžných domácích podmínkách za použití obyčejného zrcadla, nebo jak je možné využít krabici od mléka a vyrobit z ní peněženku i spoustu dalších zajímavostí se učí skauti v dalších stanech.

Zažít jejich dobrodružství s nimi mohou lidé ve čtvrtek během návštěvnického dne od 8.30 do 23.00.

„Budoucnost vidím s lidmi, létajícími domy a auty"

S typickými dřeváky na nohou absolvuje jamboree u Máchova jezera Holanďanka Anna Perfors. Položili jsme jí pár otázek:

Vy i vaše kamarádka chodíte po táboře v holandských dřevácích. Proč?

Pro naši zemi jde o typickou věc a my jsme chtěly, aby bylo na první pohled patrné, odkud jsme.

Šikovní jsou mladí skauti Středoevropského jamboree v Doksech. Z krabice od mléka umí vyrobit peněženku, 3D obraz sledují skrz zrcadlo a počítačové součástky mění ve šperky.Líbí se Vám v České republice?

Ano, velmi. Je tu hlavně nádherná příroda.

Navštívila jste Čechy už někdy dříve?

Ano. Když jsem byla mladší, byli jsme na dovolené v Praze.

Jak se vám líbí skautský tábor Jamboree?

Velmi. Je tu hodně lidí, a tak i možnost poznat nové přátelé.

Kdy jste se rozhodla stát se skautkou a proč vás oslovil právě tento způsob, jak trávit volný čas?

Začala jsem s tím asi v deseti letech. To znamená někdy před pěti, šesti lety. Mám ráda dobrodružství a ráda pobývám v přírodě, tak asi proto jsem se rozhodla vyzkoušet skauting.

Je rozdíl mezi tím, jak fungují skauti v Nizozemsku a tady v Čechách?

To úplně přesně nevím, ale spíš mi to přijde hodně podobné. I u nás nosíme skautské kroje a děláme podobné věci.

Která z aktivit se vám zde prozatím nejvíce zalíbila?

Myslím, že to byla hra z předvčerejšího rána, kdy jsme měli za úkol namalovat, jak vidíme budoucnost.

Prozraďte, jaká je tedy vaše vize?

Malovala jsem spousty lidí sedících na zemi a nad nimi ve vzduchu létající domy a auta.

Adéla Vachtová