Historické vlaky už měly jezdit také na takzvané Sklářské lokálce mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem. Podle Bohumila Augusty, ředitele společnosti KŽC, která vlaky na trati provozuje, tu bylo v plánu slavnostně zahájit sezonu 28. března vypravením zvláštního rychlíku z Prahy či třeba exkurzemi do nedaleké sklárny. „Bylo to hezky připravené, koronavirus to zhatil,“ zalitoval Augusta.

Podle něj je společnost na provoz nostalgických vlaků připravená, čeká se jen na rozhodnutí objednatelů. Kamenický motoráček by měl podle informací z Ústeckého kraje vyjet 16. května. Liberecký kraj ale zatím kvůli pandemii omezil i běžné spoje, jestli a kdy vyjedou ty turistické, zatím jasné není. „Nejde jen o oznámení vlády, že se od nějakého data uvolňuje omezení, ale také o jasně srozumitelnou definici, za jakých podmínek bude umožněno cestování a kdy se očekává větší poptávka,“ vysvětlil hejtmanův náměstek Jan Sviták.

Na Českolipsku patří mezi turistické spoje také třeba Lužický motoráček, který v létě vozí turisty z Lužických hor do Liberce, nebo výletní vlak Mácháč, který slouží naopak Liberečanům k cestám k Máchovu jezeru. 

Které z vlaků letos vyjedou a které ne, se teprve uvidí. Liberecký kraj se už nechal slyšet, že některé spoje bude nejspíš pro letošní rok nutné oželet.

Kraj paradoxně chystal v turistické dopravě na letošní sezónu i novinky, vůbec poprvé měla začít třeba jezdit nová autobusová linka z České Lípy do Jetřichovic v Českém Švýcarsku. „Další linka, o které jsme uvažovali, je z České Lípy přes Nový Bor do Krompachu, kterou jsme chtěli prodloužit směrem na Jonsdorf. K tomu ale určitě nedojde,“ dodal Pavel Blažek ze společnosti KORID LK, která dopravu v Libereckém kraji organizuje. Kvůli omezení na hranicích letos zřejmě nedojde ani k autobusovému spojení Nového Boru s německou Žitavou přes hraniční přechod v Petrovicích.

Výlety po tuzemsku

Právě nejasná situace s letními dovolenými v zahraničí ale může vést ke zvýšenému zájmu o výlety po republice. „Když lidé nebudou moci do ciziny, bude o to větší nutnost nabídnout něco zajímavého v domácím cestovním ruchu,“ upozornil ředitel KŽC Augusta.

S touto variantou podle Blažka počítá i Liberecký kraj. „Většinu jízdních řádů máme ve výlukovém režimu. V případě, že se situace zlepší rychleji, umíme výlukové jízdní řády administrativně rychle odvolat. Zejména v autobusové dopravě umíme reagovat v řádu dnů,“ předeslal Blažek. Záležet bude především na aktuální epidemiologické situaci.