Hudební rytmy i adrenalinové atrakce o víkendu rozproudily jinak ospalou obec Brniště. Již od roku 1956 se zde koná tradiční pouť, která táhne nejen místní, ale i návštěvníky z dalekých měst a obcí.

„Přijeli jsme z Prahy, já se narodila v Mimoni a skoro každý rok jsem na téhle pouti byla, není důvod porušovat tradice," říká s úsměvem Jana stojící s přáteli ve frontě na adrenalinovou atrakci K2. Ještě než její skupinu stačila pohltit třicetimetrová ruka, která je za nadšeného křiku vynesla vysoko nad zem, stihl kamarád Tomáš akci přirovnat k pražské Matějské pouti.

A skutečně, množství atrakcí rozprostřených na poměrně malé ploše areálu Lesní zátiší vytvářelo velkolepý dojem.

V hlavní den pouti přichystala obec bohatý kulturní program. Hned z kraje se dostalo na nejmenší, v rámci putování za pohádkou se děti mohly zapojit do tanců a cviků, které jim předváděla Sněhurka, a společně si tak prošly napínavé pohádkové příběhy.

Přes opravdu horké počasí ukázaly to nejlepší novoborské mažoretky, kterým téměř nepadaly tyčky, výpadky ze sestavy nemohl téměř nikdo zaznamenat.

Na své si na pouti přišli středně nároční posluchači populární hudby. Jako první nastoupil kdysi velice známý Martin Maxa a po něm mnohými oblíbená zpěvačka a osobní koučka Olga Lounová. Ta předvedla, že zpívat se dá i vzhůru nohama, zavěšená na pódiové konstrukci.

Z dalekého Slovenska zavítala kapela, kterou netřeba představovat téměř nikomu, No Name. Skupina složená převážně z rodinných příslušníků zahrála své největší hity, které podle počtu pěvců v řadách obecenstva už prakticky zlidověly.

Za soumraku zahájila taneční formace Verona svůj set, který dokázal roztančit celý amfiteátr, a dále přispěl k dobré náladě, kterou ještě více podpořil impozantní ohňostroj. Hlavní program symbolicky uzavřel Visací zámek.

Na Brnišťské pouti je sympatické, že pouťové atrakce byly v areálu po oba tyto dny zadarmo. Na své si tak přišli i zábavných atrakcí chtiví lidé, které převážně hudební program nezaujal, a nechtěli za něj platit. V neděli navíc návštěvníci zdarma dostali i program pro děti s klaunem, nebo třeba s autorem dětských knih Janem Susou, kterého podpořila zpěvem bigbeatová legenda Jiří Helekal.