Do roka by mohla stát dokonalá replika Vísecké rychty z Kravař poblíž Kalugy v Rusku. Kravařská roubenka by měla reprezentovat Česko v unikátním zábavně etnografickém areálu Etnomir. Majitel české firmy a stavitel podnikající v Rusku Zdeněk Pravda byl osloven ruským provozovatelem s nabídkou vybudovat plně funkční dům, etnickou stavbu, která by předvedla jeden z mnoha stavebních stylů, jež jsou zastoupené po celé České republice.

„Je jistě mnoho objektů, které by měly a mohly být při takové příležitosti postaveny. Ale protože mám ke Kravařím blízko a jsem patriot, vybral jsem si roubenou Víseckou rychtu, jejíž snad věrnou napodobeninu v Rusku postavím,“ říká Zdeněk Pravda.

Ten již v rámci prezentace projektu na srbském velvyslanectví v Moskvě představil jednoduchou maketu. „Té se zúčastnilo na dvanáct velvyslanců a celý záměr se setkal s velkým ohlasem,“ doplňuje Zdeněk Pravda a dodává, že v nejbližší době se chystá zavítat do Kravař, aby zpracoval detailní plán Vísecké rychty, na jehož základě bude dokonalá replika postavena.

Rychta jako hotel

Vybudovat historické napodobeniny domů a staveb, které reprezentují kultury řady národů a národností světa chce soukromý projekt gigantických rozměrů v centrálním Rusku, necelých dvě stě kilometrů od Moskvy. Na pozemku o velikosti mnoha desítek hektarů již stojí kolem čtyřiceti staveb, počínaje pasteveckými jurtami a konče ruským palácem. Ve finále zde má stát celkem tři sta objektů, mimo jiné z Tibetu, Švýcarska či Německa.

„Vše je ve fázi vzájemného oťukávání se a seznamování se s ideou. Tak uvidíme, jak to celé dopadne. V každém případě se jedná o soukromý podnikatelský záměr, který nás nebude nic stát,“ podotýká ke „stěhování“ Vísecké rychty Vít Vomáčka, starosta Kravař.

Vísecká rychta je detašovaným pracovištěm Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. „Každá propagace muzea je dobrá, ale je třeba samozřejmě vědět více,“ říká Jana Fridrichová, pracovnice českolipského muzea.

Podle potvrzeného záměru má být v českém areálu o velikosti jednoho až tří hektarů v provozu i plně funkční minipivovar, který bude umístěn ve sklepení. „Plánujeme vyrábět české pivo, které bude mít odbyt jak v rámci areálu Etnomir, tak po širokém okolí,“ vysvětluje podnikatel Pravda a pokračuje: „V přízemí počítáme, mimo velké restaurace, i s ukázkou lidového bydlení v sedmnáctém století. A protože replika Vísecké rychty má být komerčním multifunkčním domem, bude objekt využit i jako hotel pro zhruba sto lidí,“ upřesňuje Zdeněk Pravda s tím, že nyní shání pro svůj záměr širší podporu.