Na okraji Kravař stojí už 220 let. Víseckou rychtu, která je jednou z největších roubených staveb v Čechách, si nechal postavit v roce 1797 místní rychtář Václav Kern. V sobotu 3. Června připomene výročí bohatý program určený nejen pro milovníky historie, ale rodiny s dětmi.

„Objekt byl trvale obýván až do roku 1945, kdy připadl místnímu JZD, které jej využívalo jako vepřín a posléze jako ovčín a skladiště suti a stavebního materiálu. Postupem času objekt chátral," uvádí Marek Hofman, vedoucí rychty, která je součástí Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Postupná rekonstrukce začala v 70. letech 20. století a trvala až do první poloviny 80. Let. Veřejnosti se rychta poprvé otevřela 5. dubna 1986. Od té doby je tu k vidění expozice zaměřená na vývoj lidové architektury a bydlení v severních Čechách.

Unikátní skříň

V rámci sobotních oslav bude v objektu rychty vystavena čerstvě zrestaurovaná malovaná dvoudveřová skříň z roku 1796, která je jednou z nejstarších dochovaných skříní v muzejním depozitáři. „Dále jsme doplnili stálou expozici Praní prádla a otevřeme i další výstavu o bylinkách," dodává Marek Hofman.

Během dopoledne vystoupí bluegrassová skupina Red Leaf z Úštěku, která zahraje a zazpívá skladby z vlastní tvorby. Od 11 hodin se představí folklorní soubor Horačky z Českého Dubu, které zazpívají lidové písně a ukáží lidové tance. Hodinu po poledni uvede pro děti Divadlo rolnička pohádku pod názvem „Když jsem já sloužil". Od 14 hodin vystoupí ten den již podruhé skupina Red Leaf.

„Kromě tohoto bohatého programu nebudou chybět ani řemeslné výrobky, dílničky pro děti a také spousta dobrot, jako například klobásky, halušky, langoše nebo domácí kremrole a samozřejmě i něco na žízeň," říká vedoucí rychty.