Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VÍTE ŽE....

…při pořádání protestního pochodu nemusíte žádat o žádné povolení?

12.5.2008
SDÍLEJ:

Protestní pochod - ilustrační fotoFoto: Deník

Město Česká Lípa zažívá v letošním roce shromažďovací boom.
„V roce 2007 bylo Správnímu odboru Městského úřadu v České Lípě oznámeno celkem dvanáct shromáždění,“ sdělila tisková mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.
„V letošním roce to k dnešnímu dni bylo již osm,“ dodala.
Pokud to tento rok půjde takovým tempem, bude v České Lípě přibližně trojnásobný počet různých shromáždění než v roce předešlém. A to i přesto, že lidé často nevědí, jakým způsobem mají své akce městskému úřadu ohlásit a mnoho lidí se také mylně domnívá, že různá shromáždění podléhají povolení. Tak tomu ale není. Každé shromáždění, pochod nebo manifestaci stačí podle zákona úřadům pouze ohlásit.
Ukázkovou neznalost zákona předvedl také svolavatel protestního pochodu plánovaného, ale neuskutečněného, tuto sobotu.
„Chtěli bychom uspořádat poklidný pochod Českou Lípou proti přistěhování cca 2500 Romů do České Lípy za účelem zvýšit počet obyvatel. Pochod je prozatím naplánován na sobotu 10. 5. 2008 od baru Galaxie 14:00 (Sídliště Slovanka) až do 20:00 konec také u Baru Galaxie. Tímto žádám o povolení akce. Jednalo by se o prostý pochod Českou Lípou. Jde nám jen o to, poukázat na tuto skutečnost. Nic víc nic míň,“ napsal dne 5. května do rubriky dotazy a odpovědi na internetových stránkách města Česká Lípa oznamovatel akce podepsaný jako Aleš Musil.
Tím se dopustil hned několika chyb. Organizátor, svolavatel, nemusí žádat o povolení. Stačí, aby konání akce městskému úřadu oznámil a městský úřad toto oznámení vezme na vědomí. Zakázat ho může pouze v případě, že by shromáždění podněcovalo k nezákonnému konání, jako je například rasová nesnášenlivost.
Zakázat ho může ale například také v případě, že na stejný čas a na stejném místě už je jiná, dříve nahlášená akce.
Další chybou, které se oznamovatel pochodu dopustil, jsou úřední formality. Oznámit shromáždění nelze samozřejmě prostřednictvím internetové diskuse, nehledě na to, že ani toto oznámení nesplnilo prakticky žádnou ze zákonem předepsaných povinností.

Střípky ze zákona o právu shromažďovacím

Svolavatel je povinen shromáždění písemně oznámit úřadu tak, aby úřad oznámení obdržel alespoň 5 dnů předem. Úřad může v odůvodněných případech přijmout oznámení i v kratší lhůtě.


K oznámení, které svolavatel podá dříve než 6 měsíců přede dnem konání shromáždění, se nepřihlíží.


V oznámení musí svolavatel uvést:
a) účel shromáždění, den a místo jeho konání a dobu zahájení. Jde-li o shromáždění na veřejném prostranství, též předpokládanou dobu jeho ukončení
b) předpokládaný počet účastníků shromáždění
c) opatření, která provede, aby se shromáždění konalo v souladu se zákonem, zejména potřebný počet pořadatelů starších 18 let, které k organizaci shromáždění určí, a způsob jejich označení
d) má-li jít o pouliční průvod, výchozí místo, cestu a místo ukončení
e) jméno, příjmení a trvalý pobyt svolavatele
f) jméno, příjmení a trvalý pobyt toho, kdo je zmocněn jednat v zastoupení svolavatele.


Má-li se shromáždění konat pod širým nebem mimo veřejná prostranství, je svolavatel povinen k oznámení přiložit souhlas toho, kdo je vlastníkem, případně uživatelem pozemku.


Neuvede-li svolavatel výše uvedené údaje anebo jsou-li uvedené údaje neúplné nebo nepřesné, úřad na to svolavatele při osobním předložení oznámení upozorní s tím, že nebudou-li tyto vady odstraněny, nepůjde o platné oznámení. Svolavatel je oprávněn na místě oznámení potřebným způsobem doplnit nebo upravit. Bylo-li oznámení předloženo jiným způsobem, úřad svolavatele na vady neprodleně písemně upozorní.

Autor: Petr Jeník

12.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení