Město a jeho okolí se před čtyřiceti lety staly předlohou pro domov Fifinky, Myšpulína, Bobíka a Pindi Třeskoprsky. Čtyřlístku je zasvěcená i nová naučná stezka kolem Máchova jezera alias Blaťáku.

„Čtyřlístek tu má bezpečný přístav, kde může zakotvit po návratu z cest. Z nich vždy něco přiveze, aby se muzeum mohlo rozrůstat,“ řekl při otevření muzea autor legendárního komiksu Jaroslav Němeček.

Jak dále řekl, s nápadem na založení muzea v Doksech přišla jeho žena. Město jim není neznámé, nedaleko mají chalupu. „Říkali jsme si, že by to bylo sice krásné, avšak nereálné kvůli penězům. Někde jsme se ale o tom zmínili a najednou za námi přijelo pět nadšenců s tím, že Doksy potřebují povzbudit a omladit,“ vrátil se na začátek Němeček.

Ideu se podařilo zrealizovat díky evropské dotaci. Za zhruba dvanáct milionů se během tří měsíců změnila půda městské knihovny v muzeum. Na návštěvníky tu čeká stálá expozice, která mapuje, jak komiks vznikal krůček po krůčku, a jak se takový komiks vlastně tvoří.

Jedna část výstavy je rovněž věnovaná připravované filmové adaptaci Čtyřlístku. Fanoušci se tu potkají se všemi jeho hrdiny v takřka životní velikosti. Mohou nahlédnout do Fifinčiny kuchyně, prohlédnout si Myšpulínovy vynálezy. Děti tu mají prostor pro vlastní hry, mohou tu kreslit, hrát si s komiksovými postavičkami, připravené jsou i naučné hry.

Podle starostky Doks Evy Burešové ale nebude muzeum sloužit pouze jako turistická atrakce. „Pro naše předškoláky a děti ze základní školy se tu budou konat přednášky, besedy, je tu prostor pro minivýstavy,“ vysvětlila Burešová.

Značku Čtyřlístku chce město dále rozvíjet. Je pro ně důležitá, aby do Doks, které jsou díky Máchovu jezeru zapsané jako turistické město, jezdily na dovolenou především rodiny s dětmi. „Otevřením muzea jsme k tomu udělali velký krok,” podotkla Eva Burešová.

„Chceme s desítky let zavedenou značkou Čtyřlístku dál pracovat a pod ní rozšiřovat postupně nabídku nejrůznějších aktivit,“ dodala Burešová.
Muzeum již nyní doplňuje naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. Ta provede zájemce po žlutě značené trase okolo Máchova jezera a prostřednictvím kreslených postaviček přiblíží zajímavá místa.

Že značka Čtyřlístku byla sázkou na jistotu, se ukázalo již v den otevření. Prohlídku muzea si nenechaly ujít stovky lidí. Mezi prvními fandy byla mimo jiné devítiletá Bára, která s rodiči přijela z Děčína. „Čtyřlístek čtu od první třídy. Nejraději mám Fifinku,“ řekla Bára.

Muzeum je otevřené od pondělí do pátku mezi 13. a 17. hodinou. Prohlídka je možná i dopoledne, ale je třeba se objednat. Otevřeno má být i mezi vánočními svátky.