VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vitráže z Nového Boru oživily katolický chrám

Markvartice - Kostel v Markvarticích u hranic Českolipska dostal novou tvář díky práci sklářů z novoborského Kolektivu.

12.5.2013 1
SDÍLEJ:

Kostel v Markvarticích na Děčínsku měl být odstřelen. Místo toho vstává z trosek, aktuálně to dokládají nová vitrážová okna, dílo Zdeňka Kudláčka z Nového Boru.Foto: Deník/Karel Pech

Ještě na počátku 90. let minulého století to byla jen ruina, ze které zbývaly již jen obvodové zdi. Dnes září kostel sv. Martina v Markvarticích na Děčínsku, nedaleko hranic s Českolipskem, novou omítkou. A jeho aktuální velkou chloubou jsou vitrážová okna.

Stojí za nimi práce novoborského skláře a výtvarníka Zdeňka Kudláčka ze společnosti Kolektiv Ateliers. „Kostel i díky tomu vstává z trosek. Již desátým rokem prochází náročnou rekonstrukcí. Obnovujeme jej z obvodových zdí, které se do roku 1989 zachovaly," popsal Marcel Hrubý, materiální správce farnosti.

Němečtí svatí

Vitrážová okna, která vznikla v ateliérech Kolektivu, zobrazují hlavní patrony německých diecézí. Ty totiž pomáhaly nebo pomáhají se znovuvybudováním kostela. Bez jejich pomoci by vzhledem ke statisícovým nákladům nebylo možné nové vitráže osadit.

Kostel v Markvarticích na Děčínsku měl být odstřelen. Místo toho vstává z trosek, aktuálně to dokládají nová vitrážová okna, dílo Zdeňka Kudláčka z Nového Boru.Práce na vitrážích patří mezi speciality novoborského Kolektivu. Skupina mladých sklářských umělců se ale v ateliérech, které vyrostly v Novém Boru v zrekonstruovaném objektu někdejšího sklářského výzkumného ústavu, věnuje i dalším technikám například fusingu, broušení, rytí i malbě.

Kostel sv. Martina je i tak díky novoborskému Kolektivu na cestě za obnovou. Poslední mše se tu uskutečnila zřejmě v roce 1966. Už tehdy byla ale církevní stavba v dezolátním stavu.

Kostel na odstřel

Bývalý režim pak odsoudil kostel k zániku a jen málo stačilo, aby se ocitl na seznamu odstřelených kostelů. Dnes má nejen nové krovy a břidlicovou střechu, kopii báně věže namísto původní naprosto shnilé, ale také venkovní fasády, vnitřní omítky a klenby ze železobetonu.

Zároveň s rekonstrukcí kostela probíhá i restaurování mobiliáře, který pochází z kostela svatého Martina v Robči na Českolipsku. „V letošním roce začneme pracovat také na generální opravě varhan. Doufáme, že ke znovuvysvěcení kostela dojde v období let 2015 až 2016 a že v té době bude obnoven celý areál," doplnil Marcel Hrubý.

Autor: Alexandr Vanžura, Michael Polák

12.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení