V úterý to oznámilo Sdružení měst a obcí ČR, které ohledně nelibě neseného záměru jednalo s Asociací krajů ČR, ministrem vnitra a premiérem.

Ilustrační foto
Žandov může přijít o matriku

Nejpodstatnější změnou bude systém kompenzací, které bude nově stát jednotlivým poskytovatelům proplácet. „Stát už nebude platit za matriční úkony paušálně, ale půjde o úhradu za výkon,“ upřesnil předseda Sdružení měst a obcí ČR František Lukl.

„Děkujeme za toto rozhodnutí, které je dalším důkazem partnerského přístupu vlády k územním samosprávám,“ podotkla Jana Vildumetzová, předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje.

Ilustrační foto.
Z matriky v České Lípě: 213 dětí, 151 svateb

Na Českolipsku hrozilo zrušení spádové matriky pro zhruba dvě tisícovky obyvatel v Žandově. Tamní starosta Zbyněk Polák bojoval za její zachování dokonce na více frontách. Náhlým obratem představitelů vlády byl zaskočený. „Ještě včera jsem dostal pozvánku k jednání na kraji a dneska přišlo tohle,“ podivil se. Je ale rád, že nebezpečí pominulo.

Požár lesního porostu v těžkém terénu ve svahu u obce Dubá - Korce.
FOTO: Hasiči už třetí den bojují s požárem. Lokalizovali jeho ohnisko

Změna ve financování podle starosty nepředstavuje problém. Matriku v Žandově obsluhují střídavě dvě pracovnice, které by na úřadě zůstaly tak jako tak. „Odhaduji, že jim tato agenda zabere tak 15 minut denně. Zbytek pracovní doby se věnují dalším záležitostem,“ dodal starosta Žandova.

Hudba, pohoda i déšť. Sobotní festival Rozmarné léto na pláži Klůček u Máchova jezera nabídl vše, co k takové pravé letní akci patří.
Rozmarné léto se blíží. Bude plné pohody, říká organizátorka Martina Jablanovská