VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vládo, přestaň hrabat pro sebe! Vzkazují malé obce do Prahy

Českolipsko - Modré cedule s hráběmi. To je symbol dnešního protestu obcí proti systému rozdělování evropských peněz.

10.4.2013 8
SDÍLEJ:

Protestní modrou ceduli vyvěsil ve středu ráno také Svojkov. Foto: OÚ Svojkov

Proč jako houby po dešti vyrostly rybníčky, parčíky a naučné stezky kolem obcí? Protože se starostové řídili heslem každá koruna dobrá. Centrálně vyhlašované evropské dotace jim jinou možnost nedávají. Buď nebudou dělat v obci nic, nebo vymyslí něco, co zase až tak nepotřebují, ale dostanou na to peníze.

Změnit systém, aby evropské peníze šly na projekty, které obce potřebují, chtějí iniciátoři tzv. Druhé zlínské výzvy. Ta o sobě dá vědět dnes po celé republice protestní akcí.

Zapojené jsou do ní také obce na Českolipsku. Při vjezdu do Kamenického Šenova, Svojkova, Hamru na Jezeře, Brniště a Ralska budou velké modré cedule s hráběmi. Mají symbolizovat, že dělení evropských peněz nemá být „hrabáním pro sebe".„Současný systém je špatně nastavený. Spousta obcí na ty peníze nemá šanci dosáhnout," souhlasí s výzvou František Kučera, starosta Kamenického Šenova.

Starostové, kteří se pod Druhou zlínskou výzvu podepsali, požadují, aby alespoň 65 procent prostředků z Evropské unie mohly obce, města a organizace čerpat přímo na své potřebné projekty.

„Vše by bylo mnohem jednodušší, samozřejmě hlavně administrativa. Také by obce nemusely připravovat tolik projektů takzvaně do šuplíku, protože nakonec dotace nevyjde. Už jen ty dokumentace samotné stojí nemalé peníze," pokračuje šenovský starosta.

Ve hře je zhruba 500 miliard korun, které by měly do České republiky přitéct mezi roky 2014 až 2020 z Evropské unie. Ty se podle iniciativy obcí mohou klidně zase rozpustit ve zbytečných megalomanských projektech.

„Proč by se měly stavět ve velkých městech aquaparky, když u nás se ruší pošty a máme rozbité silnice. Obce už jen přežívají," říká starosta Milan Dvořák z Hamru na Jezeře, který je jednou z šesti stovek obcí zapojených do protestní akce. „Jsme diskriminovaní při rozdělování evropských dotací. Chceme, aby šly přímo k nám, protože my víme přesně, na co je použít," doplňuje Dvořák.

Jde o peníze budoucnosti

„Chceme, aby o evropských penězích pro daný region rozhodovali místní akční skupiny, tedy lidé z daného území jako jsou spolky, starostové a drobní podnikatelé," přeje si starosta z moravského Vysokého Pole Josef Zicha, který je jedním ze signatářů Druhé zlínské výzvy.

Stejný názor má Ivan Pastorek, starosta Brniště, které se jako další obec z Českolipska rovněž do výzvy zapojila. „Loni jsme z evropských peněz zaplatili okna do školy ve Velkém Grunově, letos z nich máme budovat velké víceúčelové hřiště. To jsou jen příklady konkrétních věcí, které potřebujeme a které pomáhají k rozvoji takových malých obcí, jako jsme my," uvádí Ivan Pastorek.

„Jde o peníze budoucnosti, na které chceme také samozřejmě dosáhnout," říká Gustav Pilz, starosta obce Svojkov, která se k akci rovněž připojila. I vesnička, ve které žije kolem 220 lidí, by věděla, jak efektivně s dotacemi naložit. „Potřebujeme rozšířit vodovod a nutné jsou opravy několika cest. Sportovní areál by si zasloužil lepší zázemí a tak bych mohl pokračovat. Zkrátka každá obec sama nejlépe ví, na co by dotace opravdu potřebovala," doplňuje starosta Svojkova.

Můžou také přinést práci

Na evropské peníze si chtějí sáhnout i v Ralsku. Podle zdejšího starosty Miroslava Králíka by na ně ale neměli mít v příštích letech v podstatě nárok. „Zařadili nás mezi stabilizované obce, které evropské dotace nepotřebují. To se nám nelíbí. Jako bývalý vojenský prostor přitom stále bojujeme s velkými problémy, ať už je to infrastruktura, služby nebo nezaměstnanost," vysvětluje Miroslav Králík.

Šenovský starosta Kučera upozorňuje na další stránku, kterou by měla změna systému přinést. „Může dost pomoci pracovnímu trhu. Kdyby šlo do malých měst a obcí více dotačních peněz, přibylo by zakázek pro místní firmy a ty by mohly nabídnout více pracovních příležitostí," dodává František Kučera.

Autor: Radmila Pokorná, Petra Hámová

10.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 22 000 Kč

Obsluha zařízení na zpracování a povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Seřizovač tlakových licích strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: - seřízování tlakových licích strojů, provádění změn ve výrobě, řešení optimalizace výrobních procesů, řešení technických problémů ve výrobě , Požadujeme: - SOU vzdělání technického směru, uživatelská znalost PC, zkušenosti s vedením lidí, samostatnost, pečlivost, pracovitost, rozhodnost , - ŘP sk. B , Nabízíme: , - Zázemí rychle se rozvíjející české firmy , - Měsíční výkonnostní odměnu, - Flexi pasy, - Možnost dalšího profesního růstu , - Zázemí rychle se rozvíjející české firmy, - Pracovní poměr z počátku na dobu určitou, po zaučení a úspěšném zapracování lze změnit na dobu neurčitou, - Firemní teambuilding, - Za odpracované roky dovolená navíc, - Nástup co nejdříve, dle dohody, Plat po zapracování 26.000,-Kč - 36.000,-Kč, Vhodné pro absolventy., Schůzku nutné domluvit předem e-mailem!!!. Pracoviště: As-casting s.r.o. - pracoviště stráž pod ralskem, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Petra Zelenková, +420 487 874 320.

Služby - Služby Kurýři, doručovatelé balíků 73 Kč

Kurýři, doručovatelé balíků a nosiči zavazadel Peší doručovatelé propagačních materiálů pro obce okresu Česká Lípa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost, komunikativnost., Jedná se o doručování propagačních materiálů v obcích okresu Česká Lípa + ve městě Česká Lípa. Pracovněprávní vztah bude buď pracovní poměr nebo možnost Dohody o provedení práce, Dohody o pracovní činnosti či zkráceného úvazku na 4 nebo 6 hodin., Vymezená chráněná pracovní místa - vhodné i pro osoby se zdravotním postižením., V případě zájmu nás kontaktujte na tel. čísle 775 555 543 nebo pište na e-mail! lilancz22@gmail.com. Schůzku je nutné DOMLUVIT PŘEDEM e-mailem nebo telefonicky!. Pracoviště: Lilan, s.r.o. - 001, Hrnčířská, č.p. 2985, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Jombíková, +420 775 555 543.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 85 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Snídaňová pokojská/ý. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost, ochotu pracovat., Požadujeme vyučení, není potřeba v oboru., Jedná se o práci i o víkendech, směny jsou na domluvě., První kontakt mailem nebo telefonicky!. Pracoviště: Miroslava jančáková - penzion fami, Jarmilina stezka, č.p. 231, 471 63 Staré Splavy. Informace: Miroslava Jančáková, +420 487 873 321.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 20 000 Kč

Ostatní úředníci jinde neuvedení Referent stavebního úřadu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podrobnosti k inzerované pozici, vzor přihlášky a osobního dotazníku jsou na webových stránkách města www.doksy.com. Požadujeme splnění zákonných a kvalifikačních předpokladů. , Náplň práce: , -výkon agendy stavebního úřadu (např. projednává v režimu stavebního řízení stavby, terénní úpravy, atd. a stanovuje podmínky pro provedení; vypracovává rozhodnutí a další opatření stavebního úřadu; poskytuje územně plánovací informace; vede územní řízení a vydává rozhodnutí o umístění staveb, o změně využití území, o změně stavby apod.,.), Kvalifikační předpoklady:, -střední odborné vzdělání s maturitou (zaměření: stavební) nebo vyšší odborné vzdělání (zaměření: stavební) nebo VŠ vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu (zaměření: stavební, architektonické nebo právní) odborná praxe výhodou, Zákonné předpoklady:, -státní občan ČR, popř. fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobytem § 65 a násl. zákona 326/1999 Sb., O pobytu cizinců na území České republiky, -dosažení věku 18 let, -způsobilost k právním úkonům, -bezúhonnost, -ovládání českého jazyka, Nabízíme:, -Stravenky, sick days, 25 dnů dovolené, Písemné přihlášky doručit do 17.9. 2018 do 9:00 hod v zalepené obálce, označené textem: Neotvírat - výběrové řízení na místo referent SÚ". Pracoviště: Město doksy, náměstí Republiky, č.p. 193, 472 01 Doksy. Informace: Petra Musilová, +420 487 882 413;739 465 055.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Základní škola. Ilustrační foto.

Konec vlhkých zdí. ZŠ Sever mění v kuchyni vzduchotechniku

Tak jsem se dočkal! říká starosta obce Kravaře Vít Vomáčka

Kravaře – Když na mne bylo v minulých týdnech podáno trestní oznámení, uvědomil jsem si, že je to zde. Že se zkrátka blíží komunální volby a k tomu neodmyslitelně patří právě podávání trestních oznámení.

Českolipské roztleskávačky přivezly z Prahy zlato

Česká Lípa – Roztleskávačky Ledovky z českolipské ZŠ Jižní vyhrály Mia Festival a staly se mistryněmi republiky.

FOTO: Známý běžec zdolává Evropu. V úterý navštívil také Ještěd

Liberecký kraj – Na Ještěd. Přesně tam zamířil bývalý europoslanec, ambasador a běžecký nadšenec Edvard Kožušník, který se 12. července vydal z Helsinek do Španělska na charitativní běh.

Na sklářský festival v Novém Boru dorazí umělci až z Japonska

Nový Bor – Padesátka výtvarníků obsadí v říjnu na čtyři dny Nový Bor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT