Na radnicích zavlaje tibetská vlajka v pondělí 10. března. Krvavé potlačení tibetského povstání proti čínské okupaci v roce 1959, jehož výročí si připomenou lidé na celém světě, neuctí jen dvě města regionu - Ralsko a Stráž pod Ralskem. Ostatní města na tuto tragickou kapitolu dějin nezapomínají a vlajku na budovách svých radnic vyvěsí. K akci se přidá i několik obcí Českolipska, vlajku umístí na obecní úřady v Hamru na Jezeře, Prysku a Svoru.

Na terase ve 3. patře vlajku vyvěsí i Liberecký kraj. „Chceme tak podpořit nejen lid Tibetu, ale i další národy, které za svoji svobodu a identitu bojují," řekl hejtman Martin Půta. Na letošní 10. březen připadá 55. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci jejich země, která trvá prakticky dodnes.

Při protičínském povstání ve Lhase zemřelo v roce 1959 přibližně osmdesát tisíc Tibeťanů. Další ze země utekli. Po potlačeném povstání musel duchovní vůdce Tibetu dalajlama odejít do indického exilu.

Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v této asijské zemi. Organizátorem akce v Česku je Občanské sdružení LUNGHTA a Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996. Stejně jako patnáct radnic na Českolipsku vyjadřují nesouhlasný postoj k potlačování národnostní svobody více než čtyři stovky měst a obcí v celé ČR.