„Vlak museli vrátit na koleje. Když se podařilo odstranit i spadlý strom, mohl být provoz obnoven,“ doplnila mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Pokud by padl přes koleje například měkký smrk, nemusel by se vlak dostat mimo svou dráhu. K zemi ale padl buk s tvrdým dřevem.

Všechny události na železnici se obešly bez zranění. Jen v neděli úsekem Semily – Železný Brod neprojelo 6 osobních vlaků a 7 rychlíků. Pro cestující vypravili autobus. „Na trati Železný Brod – Tanvald bylo dnes nahrazeno osm osobních vlaků a dva rychlíky,“ doplnil drážní specialista Jindřich Berounský.

K popadaným stromům vyjížděli v noci i silničáři a hasiči. Po poledni zablokoval další spadlý strom silnici 292 ve Víchové na Semilsku. „Nelze vyloučit, že nějaký strom může být na silnicích třetích tříd,“ řekl dispečer společnosti Silnice Liberecký kraj, která krajské komunikace spravuje. Jinak podle něj byly všechny silnice průjezdné a sjízdné. Zprůjezdnit museli v neděli silničáři i silnici v Bílém Potoce a Hejnicích, kterou v sobotu zavál sníh.

Hasiči zasahovali od sobotního odpoledne do nedělního rána zhruba čtyřicetkrát, většina zásahů přitom byla právě kvůli odklízení popadaných stromů, které neunesly příval sněhu. „Komplikace byly na komunikacích kolem Železného Brodu.

Především ve směru na Bozkov, Bratříkov, Pěnčín či Jílové u Držkova. Obdobné starosti řešili i jilemničtí hasiči, kteří odstraňovali stromy ve Víchové nad Jizerou,“ řekla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Semilští hasiči vyráželi směrem na Bozkov a také k Železnému Brodu do Pelechova, spadlý strom blokoval dopravu i na silnici 10 na Tanvald.

„Po půlnoci byli tanvaldští hasiči voláni ke spadlému stromu v Plavech, který nejen zatarasil komunikaci, ale jeho silná větev také zasáhla osobní auto Renault a poškodila zadní dveře včetně skla. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění,“ dodala Štrauchová.

Stromy spadly také několikrát na elektrické vedení. Tak tomu bylo například v Rakousích, kam vyráželi turnovští profesionálové po čtvrté hodině ranní. K obdobné události jeli podle Štrauchové i v neděli kolem osmé ráno do části obce Záborčí. Podle informací ČEZ ale aktuálně žádné poruchy hlášeny k večeru nebyly.

S využitím čtk