Nešťastných událostí, které velmi často končí tragicky, je na železnici stále mnoho. Stále se dovídáme o neopatrnosti mladých lidí, kteří vylezou na střechu odstaveného vagonu a neuvědomí si, že je přímo pod trolejí. Řidiči bez rozmyslu vjíždějí na přejezdy, aniž by si uvědomili, že jedou přímo pod vlak. Upozornit na nebezpečí se rozhodly České dráhy společně s drážní inspekcí a také s Policií ČR prostřednictvím preventivní akce, která se ve středu koná v České Lípě. Zvláštní vlak bude přistaven od 8. do 16. hodiny na první koleji před budovou hlavního vlakového nádraží vlevo.
„Prvních 60 dní na české železnici, to znamená také 28 mrtvých a 19 zraněných při nehodách na železničních přejezdech a při střetech vlaků s osobami,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.
Projekt je zaměřen na nejvíce problematickou skupinu obětí ve věku od 13 do 19 let. Právě tato skupina byla vyhodnocená jako nejrizikovější.
Ve vlaku návštěvníci uvidí, jak se chovat na přejezdech a dopady toho, když řidiči poruší pravidla hry právě tam, následky střetu vlaku s člověkem, srovnání brzdné dráhy vlaku a auta, crashtest srážky lokomotivy s automobilem, následky popálení člověka vysokým napětím pod trolejí i nezodpovědný hazard mladých lidí. Málokdo si uvědomuje, že vlak potřebuje často stovky metrů, aby zastavil.
„Policisté doplní program o tématiku majetkové kriminality v prostředcích hromadné dopravy,“ připomněla tisková mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.
Preventivní vlak tvoří speciální kinovůz a výstavní salonní vůz. V kinovoze bude pro návštěvníky připraveno půlhodinové promítání filmů na téma bezpečnosti (především na železnici) z dílny partnerů projektu. V salonním voze pak výstava se stejnou tématikou a především diskuse s odborníky, kteří mají připraveny další informace.