VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlci překročili hranice. Mohly by jim vyhovovat lesy v okolí Ralska?

Českolipsko - Je to jasné. Vlci se vrátili do severních Čech. Po ohledání stržených ovcí u oblasti Velkého Šenova je zřejmé, že vlci jsou už i na české straně.

10.12.2012 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: www.selmy.cz

Kromě fotopasti u německého Hohwaldu vyfotografoval vlka také německý zemědělec. Jeho fotka, zachycující vlčí mládě, je důkazem toho, že na hranicích se začala pohybovat celá smečka, nikoliv jen v říjnu zachycený osamělý běžec.

Dalším důkazem o výskytu smečky jsou fotografie letos narozené vlčice, která byla v sobotu 24. listopadu nalezena mrtvá u silnice nedaleko hranic poté, co ji srazilo auto.

„Návrat vlků na sever Čech je vzhledem k postupnému rozšiřování německé populace vlka v posledních deseti letech očekávanou a radostnou událostí. Vzhledem k pohyblivosti těchto šelem nepředpokládáme, že by se zastavily na státní hranici," komentuje návrat vlků Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Ralsko - vlčí ráj?

Právě to, kde se usadí vlčí smečka, která překročila hranice, bude teď z hlediska Českolipska zajímavé sledovat. V německé Lužici se vlci pohybují i v průmyslové krajině, například v okolí hnědouhelné elektrárny. „Je otázka, zda si vlci pro případné usídlení vyberou hojně navštěvované oblasti jako je třeba národní park České Švýcarsko. Příhodnější by spíše mohly být bývalé vojenské prostory, jako je oblast Hradčan na Českolipsku," míní Tomáš Salov, mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko

Lidé se vlků nemusí bát. „Zkušenosti z Německa ukazují, že vlk není lidem nebezpečný. Úmrtí způsobené vlkem ostatně nebylo v Evropě doloženo více než sto let. Oni sami to nemají jednoduché. Podobně jako další divoká zvířata, i vlky ohrožují střety s dopravou nebo pytláci," řekl Miroslav Katel z Hnutí Duha.

V Lužici se vlci živí hlavně srnčí zvěří, ta tvoří dokonce víc než polovinu jejich jídelníčku. Druhý největší podíl připadá na jeleny, méně na divoká prasata a velmi malou část zaujímají zajíci a ptáci. Vlci zabíjejí i domácí zvířata, hlavně ovce. Z německých analýz však vyplývá, že hospodářská zvířata tvoří méně než jedno procento vlčí potravy.

Zbraň na divočáky

Některé části Českolipska navíc trpí přemnožením spárkaté zvěře, takže působení jejího přirozeného predátora by nemuselo být na škodu. Na Českolipsku s přemnoženou zvěří bojuje například obec Prysk. „Někdy je to tu jako na safari. Laně i divočáci běžně probíhají obcí," řekl starosta Prysku Jan Sviták.

Stejně to vnímají i v Českém Švýcarsku. „Vlci pomáhají vytvářet v lesích rovnováhu a lesníkům snižují náklady na budované oplocenky a ochranu mladých listnáčů a jedlí," říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko.

Autor: Michael Polák

10.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení