Trochu na samotě, skoro na konci obce Bezděz, žije v útulném srubu Martin Líman. Jeho dům lemuje pastvina pro ovce. Právě na ty už třikrát zaútočili vlci, kteří se na Českolipsku pohybují od roku 2011. I přesto chovatel spolupracuje s ochránci a na vlky zatím nezanevřel.
I když ho vlci připravili o kozu, ovce a několik jehňat, nic jako zlobu necítí. „Už jsem si na ně zvykl, docela je i obdivuji. Jsou to chytrá zvířata,“ přiznává chovatel. Zatím ani nebude usilovat o dotaci z Operačního programu Životního prostředí, která má pomoc chovatelům hospodářských zvířat ochránit stáda před velkými šelmami.
„Nemám stádo tak velké, abych potřeboval dotaci na jeho zabezpečení. Hodně mi pomáhají ochranáři. Nabízeli mi místo poškozeného plotu jejich ohradník a také pasteveckého psa,“ vypráví chovatel z Bezdězu Martin Líman.
PES NEBO OSEL
Jako alarm před vlky prý zatím fungují kozy. Zvažuje však i pořízení osla, ze kterého mají podle ochranářů vlci strach. „Mám tady jednu kozu, která má velké rohy, bojí se jí i lidi, co chodí kolem. Ale není to zaručený ochranář. Loni v květnu vlci roztrhali i jednu z koz. To byl opravdu hrozný řev, to mě probudilo,“ popisuje Líman.
Škody za řádění vlků proplácí chovatelům Liberecký kraj. Předchází tomu však několik odborných posudků. „Vždy musím vše nahlásit na veterinu. Potom musí dojít k odbornému posudku, který musí potvrdit, že ovci skutečně zabil vlk. Za jehně tak většinou žádné odškodné není, protože jehně vlci odtáhnou do brlohů pro mláďata,“ dodává chovatel z Bezdězu.
V letošním roce zatím kraj vyplácel odškodné chovatelce z Jindřichovic pod Smrkem, kterou vlci připravili o dvě dospělé ovce a 32 jehňat. V loňském roce dostalo kompenzaci pět chovatelů, kterým kraj zaplatil celkovou částku 35 000 korun.