Voda, která se vylila o víkendu, klesá na některých místech velmi pomalu. Potíže stále mají v Žandově nebo ve Stužnici a blízkém Jezvé. Jinde naopak už mohli začít s odstraňováním škod. Všechny postižené obce nejvíce potřebují čisticí a úklidové prostředky, gumové rukavice a vysoušeče.

V Žandově se hladina Ploučnice vyšplhala na více než čtyři metry. Ještě v pondělí navečer dosahovala třetí povodňový stupeň. „Voda klesá hodně pomalu, zhruba tak pět centimetrů za hodinu,“ řekl jeden ze žandovských dobrovolných hasičů, kteří hlídali most v dolní části města.

„Museli jsme evakuovat dvanáct lidí, o něž se postarali jejich příbuzní. Pouze jeden z nich využil ubytování v místním hotelu,“ upřesnil starosta Žandova Zbyněk Polák s tím, že prozatím víc dělat nemohou. „Veškeré práce mohou začít, až opadne voda. Pak budou určitě zapotřebí čisticí a úklidové prostředky, gumové rukavice,“ doplnil Zbyněk Polák.

Jaké škody povodeň napáchala, také není dosud jasné. Zatopené domy alespoň pouze podle vizuální kontroly nemají narušenou statiku. „Jsou to ale předčasné závěry,“ upozornil Zbyněk Polák s tím, že prozatím vědí, že opravu si vyžádají stovky metrů silnic, které poškodila sobotní blesková povodeň ve Valteřicích a Heřmanicích.

Pomoc na radnicích

Obdobná situace je i ve Stružnici a Jezvé, kde museli kvůli povodni evakuovat dvacet lidí. Tady Ploučnice kulminovala až v pondělí ve tři hodiny ráno, kdy vystoupala na šedesát centimetrů nad třetí povodňový stupeň. I tady voda velmi pomalu klesá. Ještě kolem včerejší třetí hodiny byla neprůjezdná silnice z Jezvé na Horní Polici. „Nemůžeme nic dělat, čekáme až voda opadne. Sice se nám už teď hlásí dobrovolníci, ale posíláme je na místa na horním toku, kde už voda opadává. My je budeme potřebovat tak nejdříve ve čtvrtek nebo v pátek,“ řekl starosta Stružnice Jan Mečíř.

Místní lidé se mohou o pomoc či o potřebné informace obracet na obecní úřad. Zde shromažďují také pomoc od dobrovolných dárců. Nejvíce zapotřebí budou opět úklidové a čisticí prostředky, savo, gumové rukavice, košťata.

Kvůli stále vysoké hladině si rovněž ani stružnický starosta netroufá prozatím odhadnout škody, které velká voda napáchala. Pětadevadesát vytopených nemovitostí, poškozené dva mosty, pouze měsíc nová silnice. To je prvotní nástřel škod, které napáchala velká voda v Zákupech a Božíkově. „Na opravy bude zapotřebí minimálně dvacet milionů korun. Velkým problémem je, že lidé z postižených nemovitostí nemají ve velké míře pojistky,“ řekla starostka Zákup Miloslava Hudaková.

Pomoc ve formě úklidových prostředků, hadrů, dezinfekčních a úklidových prostředků, gumových rukavic mohou lidé nosit na zákupskou radnici nebo do objektu místního hospodářství, odkud okamžitě putuje k postiženým lidem. „Zapotřebí je ale třeba i klidně starší nábytek. V Božíkově to například úplně vyplavilo rodinu s malými dětmi, která přišla úplně o všechno,“ dodala Miloslava Hudaková.

Vysoušeče, čisticí prostředky či gumové rukavice jsou zapotřebí i v Brništi a Velkém Grunově. Tady v sobotu velká voda vytopila na šedesát domů a poničila tři mostky. „Červený kříž nám již dovezl balenou pitnou vodu a severočeské vodovody a kanalizace zajistili cisternu s vodou. Od majitele zdejšího lomu jsme dostali věci, které nám v první fázi pomohou s úklidem následků,“ upřesnil starosta Brniště František Jandera.

Potřebují vysoušeče

Dramatický víkend mají za sebou v Kunraticích u Cvikova, kde hrozilo akutní protržení hráze místního rybníku. „Voda už opadla a lidé uklízejí. Zatím vše zvládáme vlastními silami, ale zapotřebí jsou vysoušeče, úklidové prostředky a gumové rukavice,“ řekl starosta Kunratic u Cvikova Karel Minařík.

V úterý proběhne distribuce dalšíhumanitární pomoci dotčeným obcím v podobě pracovních pomůcek a nářadí, čistících prostředků atp., které získala Česká Lípa od štědrých dárců. V tuto chvíli jsou nejvíce potřeba právě pracovní pomůcky (kbelíky, košťata, hadry) a nářadí (kolečka, lopaty).

Hlavně vysoušeče potřebují ve Cvikově. Ty a další pomoc, zejména čisticí prostředky, mohou lidé odevzdávat na městském úřadu nebo ve zbrojnici SDH Cvikov. Informace dostanou lidé na telefonní lince 487 829 010. „Podle hrubého odhadu jsou škody kolem deseti milionů. Ve Cvikově jsou nejvíc poničené komunikace a mosty. V Lindavě jsou poničené domy a mosty,“ upřesnil starosta Cvikova Ivo Čeřovský.

Jednou z nejvíce postižených obcí na Českolipsku jsou Pertoltice pod Ralskem. Nejvíce potřebují vysoušeče a palivové dříví, které voda odnesla většině postižených. Vysoušeče jsou zapotřebí v Mimoni, kde povodeň na městském majetku napáchala škody za zhruba devadesát tisíc korun.

Pracovní pomůcky, kbelíky, košťata, hadry a pracovní nářadí jsou zapotřebí v České Lípě. I tady se začnou sčítat škody až po úplném opadnutí vody, jisté ale je, že půjdou do milionů korun.

„Akutní pomoc momentálně nepotřebujeme. Zatím to zvládáme vlastními silami,“ sdělila starostka Svoru Jaroslava Petrboková. V sobotu tu už začali čistit potok od nánosů kamenů, protože silný proud podemílal opěrné zdi u břehů. Potok se tu sice vylil jen v malých úsecích, přesto tu spadl jeden dům a další dva výrazně poškodil. „Škoda na obecním majetku k deseti miliónům, celkově ale až do sto miliónů. Jsou hlavně poničené komunikace třetí třídy a mostky,“ upřesnila Jaroslava Petrboková.

Vlastní pomoc postiženým obcím organizuje také město Nový Bor. Nejvíce potřebné jsou dezinfekční a čisticí prostředky, pracovní rukavice, ochranné pomůcky, lopaty, košťata. Materiální pomoc lze nosit do zbrojnice k novoborským dobrovolným hasičům.

„Skalice zatím nemá problém s tím, že by nám chybělo nějaké vybavení nebo prostředky. Pokud lidé přinesou třeba balenou vodu nebo dezinfekční prostředky a nářadí mohou je zanechat na obecním úřadě. Určitě je s tím nevyhodíme, ale pošleme je dál, kde je potřebují víc. Postiženo je patnáct soukromých objektů. Samotná obec neměla takový problém s povodněmi jako třeba Lindava,“ řekl starosta Skalice u České Lípy Jiří Löffelmann.

Svépomocí uklízí škody po velké vodě i lidé v Prysku, které postihly nejhorší záplavy v minulosti obce. „Díky pytlování se podařilo uchránit domy, ale voda poničila řadu mostů a silnic. Jeden mostek byl stržen preventivně, neboť hrozilo, že to poničí vedení plynu,“ sdělil starosta Prysku Jan Sviták.
Soběstační jsou rovněž ve Stráži pod Ralskem, Stvolínkách, Holanech či v Kravařích.

NEJAKTUÁLNĚJŠÍ INFORMACE NAJDETE ZDE