Úleva. Lidé v Novém Boru a Okrouhlé mohou po bezmála týdnu konečně bez obav o své zdraví používat vodu z kohoutku. Povolili to včera hygienici na základě laboratorních testů, které potvrdily její nezávadnost.

„Vodu je ale třeba důkladně odtočit, ještě 24 hodin doporučují hygienici vodu pro pití raději převářet," informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) Iveta Kardinová.

Krajská hygienická stanice v Liberci zakázala vodu z veřejného vodovodu v části Nového Boru a Okrouhlé pít v sobotu 22. srpna, když v ní laboratorní rozbory odhalily fekální znečištění. Ve vodě bylo nadlimitní množství bakterií Escherichia coli a koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví.

V obou obcích onemocněly stovky lidí, v Novém Boru dokonce tento týden radnice zavřela všechny mateřské školy a také městskou knihovnu, aby zabránila šíření nákazy.

Voda může být přechodně horší

Zda onemocnění souvisí se znečištěním vody, hygienici stále zjišťují. „Výsledky rozboru vzorků vody, které prováděl SČVK i hygienická stanice, jsou v pořádku, je ale potřeba vodu odtočit, aby se chlor dostal i do koncových rozvodů v budovách," uvedla ředitelka Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Občané by podle ní také měli vědět, že se mohou přechodně zhoršit vlastnosti vody může být víc cítit chlorem, případně bude zakalená, protože dlouho stála v potrubí. Takovou vodu nedoporučují hygienici pít, ale je třeba ji důkladně odtočit. „I pokud je voda čistá, doporučujeme ještě prvních 24 hodin od jejího spuštění vodu na pití převářet, na ostatní věci už je vodu možné použít bez obav," doporučila Prattingerová.

Příčinou znečištění jednoho z vodojemů v Okrouhlé byly intenzivní deště na začátku minulého týdne. V Novém Boru byly zdroje vody v pořádku, jen v Revoluční a Lužické ulici prokázaly dva vzorky znečištění. „Všechno nasvědčuje tomu, že vodovodní síť byla kontaminována při odstávce 18. srpna," řekla Kardianová.

Zdroj znečištění zatím pracovníci neodhalili. „Soustředili jsme se na vyčištění vody, abychom mohli co nejdříve obnovit dodávky z veřejné sítě," vysvětlila mluvčí SČVK.

Intenzivně se v Novém Boru ale nyní pátrá také po zdroji nákazy způsobené noroviry, které jsou také příčinou průjmů a zvracení a jsou extrémně infekční. U některých nemocných se jejich přítomnost potvrdila na základě odběru biologického materiálu. Ve vodě je ale testy neodhalily a jak doplnila Prattingerová, o to složitější bude zjistit, odkud a jak se nemoc, která postihla tolik lidí, šířila.

Pomoci by měl dotazník, který hygienici zveřejnili na internetových stránkách Nového Boru, tisícovku jich do domácností roznesli strážníci. „Zatím nám jich přišlo několik desítek vyplněných e-mailem, další mají na radnici v Novém Boru," řekla Prattingerová. První výsledky by podle ní mohly být na konci příštího týdne.

Cisterny zásobovaly pitnou vodou Bor a Okrouhlou od minulé soboty. Hlavně starší lidé ale ani nyní vodě nedůvěřují. Cisterny proto ještě nějakou dobu zůstanou, i když ne v takové míře. Řekl to starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Obnovení dodávky vody nicméně uvítal.

Na odškodnění je brzy

Na radnici v Novém Boru už se obracejí první lidé s žádostmi o odškodnění kvůli infekčnímu průjmovému onemocnění, nebo chtějí informace o tom, kde odškodné žádat. Na to je však brzy. „V současné době odborníci stále pátrají po příčině nákazy a odpovědném subjektu. Až bude zřejmé, kdo za situaci odpovídá, mohou se občané právě na tento subjekt s žádostmi o odškodnění obracet," informoval novoborský starosta.

Se situací v Novém Boru a Okrouhlé se v úterý přijel seznámit hejtman Libereckého kraje Martin Půta. S novoborským starostou jednal i o případné pomoci ze strany kraje. Pracovní schůzky se zúčastnila také zástupkyně Krajské hygienické stanice v České Lípě Pavla Procházková, která konstatovala, že nositelem potvrzené infekce noroviry je s velkou pravděpodobností voda.

„Nyní je důležité vzniklou situaci napravit, najít zdroj znečištění a vyšetřit, kdo nese odpovědnost za zdravotní potíže našich občanů. V této souvislosti jsme již podali trestní oznámení na neznámého pachatele," uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

„Pro obyvatele je to nepříjemná a mimořádná situace. Od propuknutí infekce ji město aktivně řeší a ve spolupráci s hygienickou stanicí a vodárenskou společností přijalo maximální opatření. V současné době je iniciované jednání hejtmanů s hlavním hygienikem. Jedním z témat, o kterém jsem hovořil i se starostou Jaromírem Dvořákem, může být úprava pravidel tak, aby bylo přesně určeno, kdy a při jakém počtu by měli lékaři neprodleně informovat obce a kraj o podezření nákazy," řekl po schůzce hejtman Martin Půta.