I přes méně slunečný uplynulý víkend, je letní sezona v plném proudu. Většina provozavatelů koupališt na Českolipsku již své areály otevřela a díky teplému počasí se je daří plnit. Voda je zatím, kromě koupaliště v Dubici, čistá, hygienici však nevylučují možnost, že se sinice mohou začít množit.
A to především díky mírné zimě, dlouhodobě vysokým teplotám a také nedostatku srážek. Po prvních měřeních je ale zatím voda vhodná ke koupání. „Pravidelně budeme přes léto sledovat 35 přírodních koupališť a tři venkovní bazény s recirkulací,“ uvedla Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci.
Na Máchově jezeře se před přemnožením sinic letos opět pojistili chemickým ošetřením vody. Odborníci tam letos potřetí rozstřikovali roztok síranu hlinitého. Ničí toxické sinice a neškodí přitom lidskému zdraví ani přírodě.
„Zabezpečit čistotu vody v Máchově jezeře je jednou z našich priorit, na které soustavně pracujeme čtyři roky. Město je závislé na turistice, proto je nutné zajisit vodu vhodnou ke koupání,“ řekl místostarosta Doks Karel Kapoun.
Sezonu zahájilo s nezávadou vodou již také koupaliště ve Sloupu v Čechách, Jablonném v Podještědí, Nedamově či Novém Boru. Čistá voda je také v Hamru na Jezeře, kde však v minulých letech kvůli sinicím skončila koupací sezona dříve. „Žádná opatření k zabezpečení čistoty vody jsme nedělali,“ sdělil nám provozovatel hamerského koupaliště Jiří Jereš.
Zákaz koupaní hygienici vylásili jen v Dubici, stejně jako v roce loňském. Proto ani město letos nepřistoupilo na chemické ošetření vody. „Neuvažujeme v čištění vody pokračovat, a to především vzhledem k tomu, že v minulých dvou letech dosavadní ozdravovací kúra chemickými prostředky proti sinicím nedokázala kvalitu vody zlepšit,“ uvedl místostarosta České Lípy Jan Stejskal.
Radnice tak bude hledat alternativní řešení. Tím by mohly být úpravy stávajícího dna koupaliště či jeho rozdělení na rekreační a rybářskou zónu nebo zcela nový venkovní bazén.