„Zatím bohužel nemůžeme vzhledem k protiepidemickým nařízením otevřít v režimu, na který jsou naši návštěvníci zvyklí, ale po dlouhé době uzavření vítáme možnost otevření za jakýchkoliv podmínek,“ hodnotila současný stav Tereza Vraná, ředitelka Kultury Česká Lípa. Jak uvedla, oproti normálu čekají bude přístupné pouze Centrum textilního tisku a hradní nádvoří, oboje v rámci individuálních prohlídek, na něž budou lidé vyrážet s výkladem na papíře.

Vstupenky budou ke koupi standardně na pokladně Centra textilního tisku, vzhledem ke zkrácené prohlídce za poloviční cenu. Ke vstupence návštěvník dostane u pokladny papírového průvodce. Malé změny doznala i otevírací doba, nově od středy do neděle v čase 9 – 12 a 13 – 17 hodin. Ovšem i na samostatnou prohlídku lze vyrazit jen v přesně stanovených časech, konkrétně na hradní nádvoří každou celou hodinu, do CTT vždy v půl.

Omezená zůstává i kapacita osob, které se v jednu chvíli smí v expozici nacházet. U nádvoří hradu je to patnáct osob, v Centru textilního tisku může být jednu chvíli osob maximálně šest. Pro zájemce o prohlídku platí samozřejmě i povinnost dodržovat všechna hygienická nařízení jako jsou dvoumetrové rozestupy, dezinfekce rukou při vstupu i povinnost mít nasazený FFP 2 respirátor nebo nanoroušku.

„Doufáme, že i přes všechna nařízení k nám nějací návštěvníci dorazí. V krásných jarních dnech je návštěva nádvoří hradu Lipý velice příjemná a také absence po návštěvách památek je u příznivců historie a výletů určitě veliká. Cesta k normálnímu návštěvnickému režimu ještě chvíli potrvá, ale jsem ráda, že se po té cestě konečně můžeme vydat,“ řekla Tereza Vraná.