Vodní rostliny, které mohou být nepříjemné pro plavce, prospívají vodě v Máchově jezeře. Průzkum, který loni nechala provést Obecně prospěšná společnost Máchovo jezero (OPS), ukázal především hojný výskyt řečanky přímořské, která se v Česku vyskytuje poměrně vzácně a patří k botanicky ohroženým druhům.

Jejímu rozšíření v jezeře zřejmě napomohlo častější vypouštění či upouštění jezera v posledních letech. To usnadnilo klíčení semen a pomalý vzestup hladiny zajistil, že se semena roztrousila po obvodu vodní plochy. Kromě zmíněné řečanky přímořské roste v jezeře i řada dalších podvodních rostlin jako rdest, rdesno, stolístek, lakušník či stulík.

Podle odborníků je to ale dobře. „Přítomnost vodních rostlin je žádoucí, zajistí zlepšení průhlednost vody. Ke svému růstu navíc rostliny spotřebovávají množství živin uložených na dně, včetně fosforu. O to méně jej pak zbývá na všudypřítomné sinice,“ uvádí koordinátor OPS Jiří Brosche.

Přesto podle něj nebude jednoduché udržet v rybníce optimální rovnovážný stav mezi zelenými rostlinami, množstvím přítomných sinic, průhledností vody a přísunem živin. „Právě proto budeme i v letošním roce kromě sledování kvality koupacích i povrchových vod v povodí Máchova jezera a dosazování optimální rybí obsádky raději pokračovat i v monitoringu ponořené vodní vegetace na jezeře,“ dodal Brosche.