Jednání na krajském úřadu o vodovodu, který přivádí vodu do obce Náhlov na Českolipsku, neukázala žádnou reálnou možnost, jak místním obyvatelům alespoň zachovat naději, že se v brzké době neocitnou bez dodávek vody.
Bez vody se šedesátka domácností Náhlova musela obejít už před Vánocemi, kdy dodávky vody zamezila společnost ČEZ tím, že odpojila elektrickou energii od čerpadel, která vodu do obce přivádí. ČEZ ovšem na vině nebyl. Od majitele vodovodu společnosti AZ Praha nedostal zaplaceno a tudíž mu právem přestal poskytovat své služby.
„Bylo to hrozné. Neměli jsme se kde mýt, kde koupat děti, nemohli jsme si po sobě ani spláchnout nebo vyprat prádlo,“ říká obyvatel Náhlova Milan Zelenka a jeho slova potvrzují i ostatní lidé z obce.
Tato situace však může každým dnem nastat opět, protože majitel vodovodu znovu dluží zálohu na elektřinu. „Už vodovod nehodlám dotovat ze svého,“ říká Pavel Kyšer, jednatel společnosti AZ Praha. „Pokud obyvatelé Náhlova nezačnou platit za vodu alespoň to málo, co mi náleží, tak nebudu mít na to, abych elektřinu zaplatil,“ dodává.
Podle něj více než sedmdesát procent obyvatel obce za vodu neplatí. To však vyvrací místní obyvatelka Helena Maternová.

Ta se o výběr plateb za vodu stará. „Je to právě naopak. Více než sedmdesát procent lidí platí,“ tvrdí s tím, že každé čtvrtletí se vybrané poplatky za dodávky vody pohybují okolo dvaceti tisíc korun.
Zálohy na elektřinu má majitel vodovodu předepsané ve výši 21 tisíc korun za čtvrtletí a vybrané peníze by mu tedy na zaplacení měly stačit. Jak to ovšem bude toto čtvrtletí, ve kterém lidem slíbil dvacetiprocentní slevu za přerušení dodávky a zároveň přijde i poplatky za dobu přerušení, nikdo spočítat nedokáže. S největší pravděpodobností ale dostatek prostředků od obyvatel obce nezíská a pokud tedy dostojí svého slova, že nebude vodovod dotovat ze svého, ocitnou se Náhlovští opět bez vody, a to na dobu výrazně delší než to bylo v minulosti.
Na tuto variantu se připravuje i starosta Ralska. „Stejně jako před Vánocemi budeme muset zajistit pitnou vodu v cisternách,“ říká starosta Jindřich Šolc. „Provoz cisteren přijde město na den na pět tisíc korun a tyto peníze pak budeme vymáhat po vlastníkovi vodovodu,“ dodává.
Pavel Kyšer se tak dostává do začarovaného kruhu, ze kterého není úniku, aniž by ho to stálo velké množství peněz, které nemá.
Krajský úřad společně se starostou Ralska přislíbil pomoc při hledání nového provozovatele vodovodu, ale ani tak nevěří, že se to povede.
„SVS vodovod nechce. Budeme proto hledat jiného provozovatele, ale to bude velmi obtížné. Především z důvodu, že současný majitel nemá případnému zájemci co nabídnout,“ říká starosta Jindřich Šolc. „Chápu jeho zlou situaci, ale když vodovod přebíral od původního majitele, tak věděl do čeho jde a zákon hovoří jasně. On jediný za dodávky vody zodpovídá,“ dodal .

Další zprávy z regionu najdete zde