Za normálních okolností by už touto dobou brázdily vody Máchova jezera. Parníky z dokské flotily ale zatím kvůli nedostatku vody v jezeře kotví u břehů. Tradiční nával jarních školních výletů se tak u Máchova jezera zatím odkládá. Kdy budou moci lodě vyjet, se zatím neví.

„Bylo by to věštění z koule, záleží totiž na přírodě, ale doufáme, že na konci května už bychom mohli vyjet," říká Vladimír Reichert, předseda představenstva společnosti Regata Máchova jezera, která se o flotilu v Doksech stará. „Potřebovali bychom, aby hodně zapršelo. Vody máme málo, hladina je podstatně nižší."

Lodě Máj, Racek, Hynek a Jarmila jsou bez problémů připravené na sezónu. „Čekáme už jenom na vodu," potvrdil Reichert. „Za normálních okolností jsme s nimi poprvé vyjížděli už koncem března."

Zatímco vloni vyplul na jezero zcela omlazený Máj, vlajková loď dokské flotily, která prošla celkovou rekonstrukcí, letos žádné zásadní proměny na lodích neproběhly. „Ani jsme se do něčeho zásadního pouštět nemohli, protože všechno je o penězích a zatím splácíme to, co jsme dali do Máje," dodal Reichert.

Nedostatek vody v Máchově jezeře souvisí s jeho vypouštěním během letošní zimy. K němu došlo kvůli rekonstrukci hráze a výpusti jezera ve Starých Splavech. Stavba v těchto dnech spěje do finále. „Vodní dílo bude k 1. květnu opravené, ale slavnostní otevření proběhne později," řekl Ladislav Pořízek, vedoucí regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny, která je investorem stavby.

Na opravenou hráz se zítra přijede do Starých Splavů podívat ministr životního prostředí Richard Brabec.