„Měnilo se jen místo u okrsku číslo 42, což je knihovna na Ladech. Nyní je volební místnost v nové pobočce, což je asi sto metrů od původního umístění,“ řekla mluvčí.

Velká fronta se začala tvořit přímo u volebních místností na českolipské radnici, kde mají dva okrsky pro téměř dva tisíce občanů, kteří zde mají nahlášené trvalé bydliště, poněvadž jim byl ve správním řízení zrušen jinde trvalý pobyt. Mezi prvními hlasujícími byl Karel Novotný, který prý volit chodí pravidelně.

„Volím podle svého svědomí. Teď jsem trochu váhal komu hlas dát,“ řekl Deníku Novotný. Podle Kňákal Brožové neměl úřad problémy s obsazením míst ve volebních komisích. Právě v jedné z nich, u volebního okrsku číslo 1 v budově radnice, byl v roli komisaře také Petr Skokan, bývalý starosta České Lípy a bývalý hejtman Libereckého kraje za ODS.

Desítky lidí přicházely v České Lípě hlasovat do několika obvodů umístěných ve třídách v budově ZŠ Slovanka. Jako komisaře tam desetiletí vidí voliči i dlouholetého zastupitele a krátce po listopadu 1989 i starostu Jaromíra Štrumfu. Nejinak tomu je i dnes.

Asi nejmenší místnost pro voliče je v příměstské obci Častolovice, čtyřčlenná komise se tam sama sotva vtěsná. Vlajka vlaje přímo na domečku, toaleta,a le musí být mobilní, stojí vedle. Kdysi tam byla váha pro zemědělce, později, když byla obec samostatná, zde sídlil obecní úřad. „Je nás tady málo, tak fronty nečekáme…ale nefoťte mě, doma se mi budou smát,“ durdila se jedna z členek komise.